Son Dakika
25 Mart 2018 Pazar

Okul Bahçesini Zeytin Bahçesi Yaptı…

01 Aralık 2011 Perşembe, 17:49
Okul Bahçesini Zeytin Bahçesi Yaptı…

Reyhanlı ilçesindeki bir köy okulunun bahçesini yeşillendiren öğretmen, yetiştirdiği 185 zeytin ağacından elde edilen gelirle okulun ihtiyaçlarını karşılıyor
 
Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki bir köy okulunun bahçesinde 185 adet zeytin fidanı diken müdür yetkili öğretmen, bugün gelişerek meyve veren ağaçlardan elde edilen gelirle okulun ihtiyaçlarını karşılıyor. Kuletepe köyündeki ilköğretim okulunun müdür yetkili öğretmeni Hasan Köseoğlu (48), yaptığı açıklamada, 23 yıl önce ilk görev yeri olan Sivas’a atandığını belirterek, 2 yıl sonra ise Reyhanlı ilçesine bağlı Kuletepe ılköğretim Okuluna tayininin çıktığını söyledi. Köseoğlu, 21 yıl önce atandığı köy okulunun o yıllarda bahçesinde sadece okul binası olduğunu anlatarak, bu durum karşısında çok üzüldüğünü kaydetti. öğrencilerin yeşil bir çevre içinde derslerini daha iyi öğreneceğine ve mutlu olacağına inandığını belirten Köseoğlu, hem öğrencileri daha iyi bir bahçeye kavuşturmak, hem de okulun genel görünümünü güzelleştirmek için bahçede çeşitli düzenlemeler yaparak, yeşillendirdiğini kaydetti. Köseoğlu, bahçeyi yeşillendirmenin yanı sıra daha da verimli kullanmak istediğini belirterek, bu amaçla okulun üzerinde bulunduğu 11 dönümlük alanda boş kalan yerlere de 4 yıl önce 185 adet zeytin fidanı diktiğini söyledi. öğrencilerin de yardımı ile bakımını yaptığı ağaçlardan geçen yıl 1 tona yakın zeytin hasadı yaptıklarını anlatan Köseoğlu, bu zeytinlerin satışından elde edilen gelir ile de okulun ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti. Köseoğlu, bu yıl okul bahçesindeki zeytin ağaçlarından iki katı verim almayı planladıklarını belirterek, buradan elde edilecek geliri de yine okulun ihtiyaçları için kullanılacağını söyledi.      Okul Bahçesi Piknik Alanı Oldu      Okulun bir ana sınıfı ve bir de birleştirilmiş sınıftan oluştuğunu dile getiren Köseoğlu, ”Birleştirilmiş sınıfımızda 40, ana sınıfında 10 öğrencimiz öğrenim görüyor” dedi. Köseoğlu, görev yaptığı yıllar içinde okul bahçesindeki değişimin köylüleri de oldukça şaşırttığını belirterek, şöyle devam etti:
 
 
”Ben mesleğimi severek yaptığım için okulun bahçesine de büyük özen gösteriyorum. Bu gösterdiğim özen sayesinde bahçe yıllar içinde çok güzelleşti. Okulun bahçesini görenler ilk başta büyük şaşkınlık yaşıyorlar ama daha sonra piknik için bile buraya geliyorlar. Köylünün de benim çabamı benimseyip, desteklemesi de bana ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor.”
 
Köy muhtarı Emin Uysal da, okulun daha önce sadece taş bir binadan ibaret olduğunu belirterek, Köseoğlu’nun göreve başlamasının ardından okula adeta sihirli bir değneğin değdiğini söyledi.
 
 
 Hasan Köseoğlu’nun büyük bir çaba ile oluşturduğu bahçenin şu an köylünün en çok uğradığı yer haline geldiğini anlatan Uysal, ”öğretmenimizin yetiştirdiği birçok öğrenci öğretmen, doktor, polis, asker oldu. Köseoğlu sadece bu katkısı ile kalmayıp köyümüze çok iyi bir miras da bıraktı” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz