Okan Pirinç anmasına Jandarma’dan sert müdahale…

31 Temmuz 2015 Cuma, 11:24

Jandarma, önceki gün, eylem yapmak isteyen gruba sert müdahalede bulundu, 10 kişiyi de gözlem altına aldı. Önceki gün, Suruç’ ta hayatını kaybedenler için anma etkinliği düzenlemek isteyen bir grup, Karaçay Bedii Sabuncu Lisesi önünde bir araya geldi.  Kalabalık grubun anma için mezarlığa doğru yapmak istediği yürüyüşe Jandarma izin vermedi.

Grubun direnmesi ve yürüyüşte ısrar etmesi üzerine Jandarma sert bir şekilde müdahalede bulundu. Jop ve tazyikli su ile grubu dağıtan jandarma, aralarında SYKP İl yöneticisi Mehmet Karasu’nun da yer aldığı 10 kişiyi gözlem altına aldı. Sağlık kontrollerinden geçirilen 10 kişinin, Jandarma Karakolu’nda soruşturmaları yapıldı.

Önceki gün Karaçay’da Okan Pirinç anması yapmak için toplanan kitleye Jandarmanın çok sert bir şekilde müdahale edip gözaltı yapmasını Emek ve Demokrasi Güçleri kınadı. İHD Antakya binasında yaptıkları basın açıklaması ile yaşananlara tepki gösteren eylemciler; “En demokratik hakkımızı kullandırtmadılar!” Açıklamasında bulundular.

Gözaltına alınırken şiddet gören vatandaşlar önceki gün yaşananları anlattı. Gözaltına alınırken jop, dipçik ve tekmelerle darp edildiklerini, yerlerde süründüklerini ama bu ve buna benzer hiçbir saldırı ve baskılara boyun eğmeyeceklerini, Suruç’un hesabını soracaklarını ve sürekli alanlarda olacaklarını vurguladılar.

Suruç Katliamı’nda şehit düşen Okan Pirinç’i anmak için Tomruksuyu’nda toplanan kitleye jandarma müdahale etti. Darp edilerek gözaltına alınan vatandaşlar dün gece saat 1:00 civarında serbest bırakıldı. SYKP İl yöneticisi Mehmet Karasu serbest bırakıldıktan sonra karakol önünde açıklama yaptı.

SYKP İl yöneticisi “Mehmet Karasu: En demokratik hakkımızı kullandırtmadılar” Dedi.

DEMOKRATİK HAKKIMIZ ENGELLENDİ

BUNU KINIYOR, PROTESTO EDİYORUZ

 

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan canlı bombalı saldırıda hayatını kaybeden 32 gençten biri olan Hataylı Okan Pirinç için önceki gün Antakya Karaçay Bedii Sabuncu Lisesi önünde bir araya gelen ve yürüyüş yapmak isteyen kitleye yönelik gerçekleşen Jandarma’nın sert müdahalesi, İnsan Hakları Derneği’nde bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından sert bir şekilde kınandı.

Ortak açıklamayı okuyan İHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Hatice Can, “Suruç katliamında yitirdiğimiz Okan Pirinç’in anmasının yapılması, son derece İnsanı bir davranış, demokratik bir hak kullanımı iken ve bu hak kullanımı sırasında güvenlik güçlerinin pozitif düzenleme yapma yükümlülüğü varken, güvenlik güçlerinin demokratik hak kullanımını engellemesini kınıyor protesto ediyoruz” dedi.

-KALABALIK DARP EDİLDİ-

Anmaya katılanların zor kullanılarak ağır şekilde darp edilerek gözaltına alınmalarının hukuka aykırı olduğunu söyleyen Avukat Hatice Can, “15-20 kişilik grubun bile Jandarma tarafından acımasızca darp edilmesi, gelinen durumu göstermektedir. Bu açıklamamızın suç duyurusu olarak kabul edilmesini bekliyoruz” dedi.

-ANAYASAL HAKLAR ENGELLENDİ-

Anayasa ve Uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınmış hak kullanımının engellenmesinin, hukuka aykırı olduğunun altını çizen Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, şiddet içermeyen toplantı ve gösteri yürüyüşlerine güvenlik güçlerinin müdahalesini toplanma özgürlüğünü düzenleyen A.İ.H.S.’nin 11. Maddesi’nin ihlali olarak görmektedir. Düşünce ve ifade özgürlüğü en temel insan haklarından Demokratik sistemin olmazsa olmazlarındandır. Düşünceyi ifadenin en önemli araçlarından birisi de basın açıklaması yolu ile düşüncelerin açıklanmasıdır. Biz insan Hakları savunucuları ve Emek ve demokrasi güçleri olarak demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz.”

-HEM JOP HEM DİPÇİK KULLANILDI-

Darp edilen grup arasında olan ve kendilerine yönelik uygulanan şiddet nedeniyle kolunun askıya alındığını ifade eden Mehmet Karasu, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Hukuk tanımayan, insan haklarını tanımayan bir saldırıya maruz kaldık. Arkadaşlarımız daha toplanırken, daha yol kenarındayken, her hangi bir yol kesme ya da buna benzer bir olay gerçekleşmemişken, müdahale edildi. Müdahale sırasında jop kullanıldı, dipçik kullanıldı. Ben, 4-5 jop darbesinin sonrasında, oradaki 9-10 jandarma ya da robokopun saldırısına uğradım. Beni yere yatırmaya çalıştılar. Beni yere yatırmaları sırasında, ben nefes darlığı çekmeme rağmen, hepsi üzerime çullandı. Dipçik ve Jop darbelerinin geldiğini hissediyordum.  Hatta tekmelendiğimi… Ama özellikle kolumu çevirdiler. Şu an kolum ciddi anlamda incinmiş durumda. Yerde sürüklenmemden kaynaklı, dizimde de ciddi yaralanmalar söz konusu.  Kaburgama gelen sert bir darbe vardı. O nedenle şu an nefes alırken içimde bir batma hissediyorum. Başıma da darbeler geldi.”

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz