Öğretmenler için görüşmeler devam ediyor…

20 Eylül 2016 Salı, 00:16

Hatay’da, büyük bölümü Eğitim Sen ve Eğitim İş üyesi 928 Öğretmenin görevden alınmasına tepki çığ gibi büyüyor. Dün Milli Eğitim önünde toplanan 1000 civarında gösterici; öğretmenlere destek verdi. Eğitim Sen Şube Başkanları Dursun Soydan ve Ayhan Erkal, konuşmalarında, haksız ve hukuksuz olan kararı tanımadıklarını, haksızlık giderilinceye kadar direneceklerini söylediler. Etkinlikte eyleme katılan 500 civarında öğretmen DİRENME andı içti.

Öğretmenlere destek eren CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı da, öğretmenlerin 1 günlük eylemi nedeniyle görevden alınmalarının önceden planlanmış bir uygulama olduğunu, KHK yetkisi ile bu haksız, hukuksuz kararın kaldırılması için Ankara’da Milletvekili İlhan Cihaner ile birlikte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşeceklerini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinde Hatay’da görevden alınan öğretmenlerin sorununu dile getireceğini söyledi.

928 üyesi açığa alınan Eğitim Sen Hatay Şubesi, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yüzlerce kişinin katılımı ile oturma eylemi yaptı.

928 üyesi açığa alınan Eğitim Sen Hatay Şubesi, emekçiler tebligatlarını aldıktan sonra Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yüzlerce kişinin katılımı ile oturma eylemi yaptı.

ÇOCUKLAR: ÖĞRETMENİMİ GERİ İSTİYORUM

İl Müdürlüğü önünde gerçekleşen eyleme veliler ve öğrenciler ile CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı destek verdi. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde veliler “öğretmenime dokunma” , çocuklar “öğretmenimi geri istiyorum” , “canım öğretmenim beni bırakma” dövizleri açarak öğretmenlerine sahip çıktı.

SAVAŞA KARŞI ÇIKTIĞIMIZ İÇİN HEDEFTEYİZ

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Dursun Soydan, hukuksuz, keyfi şekilde şekilde görevden almalarının aynı zamanda öğrencilerin öğretmensiz eğitime başlaması anlamına geldiğini söyledi.

Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır dedikleri için, çocuklar ölmesin, eğitim hakkından mahrum kalmasın, parasız, bilimsel, laik eğitim dedikleri için cezalandırılmak istediklerini dile getiren Soydan, müfredata yer alan bilgi ve değerlerin demokrasi karşıtı olmaması gerektiğini, esnek güvencesiz çalışmadan vaz geçilmesi gerektiğini, eğitimin herkes parasız, bilimsel, laik, anadilde olması gerektiğini söyledi.

ÖĞRETMENLER İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Eylemde konuşan CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, hep birlikte darbeye karşı çıktıklarını ancak AKP’nin darbe girişiminden bir gün sonra darbeyi kendisinin yaptığını söyledi. Bu yapılanların iktidarın kendisini hukuk yerine koyması anlamına geldiğini dile getiren Yarayıcı, öğretmenlerin durumu ile ilgili kurdukları komisyonun göreve iade için çalışmaları sürdürdüğünü söyledi.

Yapılan açıklamada, karar düzeltmesi yapılana dek eylemlerin sürdürüleceği, 21-09-2016’ da sabah saat 09.00’da tebliğatlara itirazların İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılacağı bildirildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz