Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Öğretmen kutsaldır ana gibi…

24 Kasım 2012 Cumartesi, 12:09
Öğretmen kutsaldır ana gibi…

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu; 1981 yılında başlamış bir uygulamadır. öğretmenler Günü’ nün tarihçesine girmeden önce biz Asya Radyo ve Asya Gazetesi olarak bu anlamlı günde Başöğretmen Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk nezdinde tüm öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğiliyor, öğretmenler Günü’ nü kutluyoruz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.
 
24 Kasım 1928, devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’ nin yayınlanması ile resmileşmişti.
 
Atatürk’ ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşmektedir.
 
öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama gündür. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’ te gerçekleşen ‘öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası özel Konferansı’ nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından ‘öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’ ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.
 
Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, ürdün ve Yemen’ de) her yıl 28 şubat günü, öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. öğretmenler Günü’ nün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz