Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği…

25 Şubat 2010 Perşembe, 13:08
Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği…

Eğitim-Bir-Sen Hatay şube Başkanı Cevat önal yaptığı yazılı açıklamada; “2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’na ekli K Cetveline göre öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödeme şeklinde değişiklik yapılmıştı. Değişikliğe göre,  “657 sayılı Kanun’un ek 32. maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği Bakanlar Kurulu kararı aranmaksızın 540 Türk Lirası olarak ödenir. Bu ödeme; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50’si oranında yapılır” denilmektedir.
 
          Bu değişiklikle, 01.01.2010 tarihinde geçerli olmak üzere, öğretim yılının başladığı ayda görev başında olanlara ödeneğin tamamı, öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75,  birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50 oranında öğretim yılına hazırlık ödeneği verileceği şekilde düzenleme yapılmıştır.
 
          Ancak değişiklikten sonra 1 Ekim 2009-31 Aralık 2009 tarihleri arasında da aylıksız izin sonrası göreve başlayan ve ilk defa atanan sözleşmeli veya kadrolu öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yapmakla birlikte konuyla ilgili yazılı görüş de istedik. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerimiz üzerine Bakanlık görüş yazımızı ilgi tutarak Maliye Bakanlığı’ndan görüş istemişti.
 
 
          Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı’nın verdiği cevap doğrultusunda sendikamıza gönderdiği yazıda, “657 sayılı Kanun’a göre kadrolu çalışan öğretmenler ile aynı Kanun’un 4/B maddesi uyarınca sözleşmeli olarak çalışan öğretmenlere; öğretim yılının başladığı aylardan sonraki aylarda (30 Eylül 2009’dan sonra) ve birinci dönem ders yılının sonundan önce (01.10.2009 ile 05.02.2010 tarihleri arasında) açıktan öğretmenlik görevine atananlar ile askerlik görevi dönüşü ve ücretsiz izin sonrasında öğretmenlik görevine fiilen başlayanlara %75’i oranında, Birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önceki bir tarihte açıktan öğretmenlik görevine atananlar ile askerlik görevi dönüşü ve ücretsiz izin sonrasında öğretmenlik görevine fiilen başlayanlara %50’si oranında,öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödeneceğine ilişkin yazı, Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatlarına duyurulmuştur” denildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz