Öcalan’dan İŞİD’e karşı seferberlik çağrısı…

16 Temmuz 2014 Çarşamba, 11:53

Rojava’nın Kobanê Kantonu’na yönelik IŞİD saldırıları devam ederken, 300 kişi Şanlıurfa’da sınırı geçerek YPG’ye katıldı. Sınırdan Rojava’ya geçen yüzlerce kişinin görüntüleri sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandı.

IŞİD’İN YENİ HEDEFİ KÜRT KÖYLERİ

Irak’ta Musul dahil pek çok bölgeyi ele geçiren Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) yeni ismi ile İslami Devlet (IS) hedefini Kürt köylerine çevirdi ve 2 Temmuz’da Kobanê’ye büyük bir saldırı başlattı.

ÖCALAN’DAN SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Bunun üzerine Öcalan, IŞİD’in Kobani kentine dönük saldırıyla ilgili “IŞİD’in hunharca saldırıları hiçbir şekilde kabul edilemez. Başta halkımız ve gençlerimiz kurumlarımız olmak üzere bütün demokratik güçlerin bu ölüm çetelerine karşı seferber olmaya çağırıyorum.” mesajını gönderdi.

YÜZLERCE KİŞİ SINIRI AŞARAK ROJAVA’YA GEÇTİ

Şanlıurfa’nın sınır köylerinde, sınırın karşısında IŞİD’e direnen YPG güçleri ile dayanışma için kurulan çadırlar yoğun ziyaretçi akınına uğrarken dün gece tellerin olduğu bölgeye yürüyen kitle için yüzlerce kişi sınır tellerini aşarak Rojava’ya geçti.

YPG’ye katılan yaklaşık 300 kişi adına açıklama yapan Ahmet Lale, seferberlik çağrısına cevap olmak için YPG ve YPJ saflarında yerini aldıklarını dile getirerek, “Biz bu emperyal güçlerin maşası haline gelen IŞİD çetecilerine karşı burada halkımızın yanında cephede yer alacağız. Dost düşman artık bunu iyi bilsin; Kürtler artık eski Kürtler değil, artık davasına sahip çıkan bir halktır. Hemen yanı başımızda kardeşlerimize halkımıza aynı kanda bulunan yurttaşlarımıza saldırılar olacak ve biz anlamsızlaşan sınırların hemen ötesinde seyirci kalamazdık.” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz