Obezite Hastasına Bakım Hizmeti ….

08 Şubat 2012 Çarşamba, 16:23
Obezite Hastasına Bakım Hizmeti ….

Aşırı kiloları nedeniyle 2 yıldan bu yana yatağa mahkum olan obezite hastası kadına ıl Sağlık Müdürlüğünün kent genelinde başlattığı uygulama kapsamında evde sağlık hizmeti verilmeye başlandı.
 
 
ıl Sağlık Müdürü Mustafa Kiremitçi, beraberindeki sağlık ekipleriyle birlikte merkeze bağlı Gökçegöz köyünde yaşayan, aşırı kiloları nedeniyle ayağa kalkmakta güçlük çeken obezite hastası Nevin Karcı’yı (45) evinde ziyaret etti.

 

Sağlık ekipleri, genel muayenesini yaparak, bel çevresini ölçtükleri kadını hastaneye gidip tedavi olması konusunda ikna etmeye çalıştı. Nevin Karcı ise aşırı kilolardan dolayı yaklaşık olarak 2 yıldır evinden dışarı çıkamadığını, bakımını ise eşi Mustafa Karcı ve oğlunun üstlendiğini dile getirdi.
 
 
Ayağa kalkamadığı için tartılamadığını ve kaç kilo olduğunu bilmediğini ifade eden Karcı, aile hekiminin sürekli kendisini ziyaret ederek tedavi olması konusunda ikna etmeye çalıştığını, ancak korktuğu için hastaneye gitmediğini kaydetti. Karcı’yı evde sağlık hizmeti veren psikiyatri uzmanı ile diyetisyen, hastanede tedavi olması için yeniden ikna etmeye çalıştı fakat sonuç alamadı. ıl Sağlık Müdürü Kiremitçi ise Hatay’da aile hekimlerinin obezite hastalarının tespiti için bir çalışma yürüttüğünü belirterek, şöyle devam etti:

 

”Bu kapsamda kent genelinde şu ana kadar bin 885 obezite hastası tespit edildi. 2006 yılında Sağlık Bakanlığı’nın ev sahipliği yaptığı ‘Avrupa Obeziteyle Mücadele Bölge Toplantısı’nda çıkan kararlara yönelik çalışmalar başlatıldı. Bu konuda Hatay ili olarak ‘Hatay Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Hayat Kurulu’ oluşturuldu ve bu kuruluş çerçevesinde aile hekimleri Hatay ilinde nüfusun tamamını tarıyorlar. Bugüne kadar 80-100 bin kişilik bir nüfus tarandı. Yapılan taramada, kent genelinde şu ana kadar yaklaşık bin 885 morbit obezite hastası tespit edildi.”

 

 
Hatay’da 11 ekibin, kendi ihtiyaçlarını gideremeyen, sağlık hizmetlerini bir sağlık kuruluşundan alamayan vatandaşları evlerinde ziyaret ederek, sağlık ihtiyaçlarını gidermeye çalıştığını vurgulayan Kiremitçi, ekip içerisinde dahiliye, psikiyatri, diyetisyen, aile hekimi ile yardımcı sağlık personelinin bulunduğunu kaydetti.
 
 
Obezitenin ciddi bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Kiremitçi, bunun kalp-damar hastalıkları yüksek tansiyon, şeker, bazı kanser türleri, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırladığını, hayat kalitesini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz