Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Nükleer Santral istemiyoruz…

29 Nisan 2013 Pazartesi, 22:49
Nükleer Santral istemiyoruz…

Antakya çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hiçbir noktasında nükleer santral istemediklerini dile getirdi.
 
 
‘26 Nisan 1986..saatler 01.23 u gösterirken Dünya nükleer enerjinin korkunç yüzüyle tanıştı’ diyen Asker açıklamasında şu görüşlere yer verdi, “Bundan 27 yıl önce Ukrayna sınırları içinde bulunan çernobil Nükleer Santralının 4.reaktöründe bir patlama meydana gelmiş ve dev bir radyoaktif bulut gökyüzüne yükselmişti. Yükselen radyoaktif bulutlar özellikle Karadeniz kıyıları başta olmak üzere tüm Türkiye’yi tehdit etmişti. Milyonların kaderini değiştiren, yüzyılın en büyük nükleer felaketlerinden biri olan çernobil Nükleer Kazası’ndan kaynaklanan radyoaktif serpinti tam 160 bin km toprağı kirletti. Yaklaşık 9 milyon kişi etkilendi ve 100 binin üzerinde insan öldü.
 
 
Dünyada yapılan araştırmalara gore; Yaklaşık 800 bin kişinin temizlik çalışmalarına katıldığı ve 25 bin temizlikçinin kazadan kısa bir süre sonra öldüğü biliniyor. Diğerleri hakkında hâlâ kesin bir bilgi yok. Binlerce masum çocuk çesitli deformasyonlarla dünyaya gözlerini açtı, kanser hücreleriyle doğan milyonlarca bebek 27. yaşlarını göremediler.
 
 
ülkemizde de, özellikle Karadeniz Bölgesinde öncelikle tiroid olmak üzere her evde kanser vakası görülmeye başlandı. Karadeniz’de ölümün adı Kanser ve çernobil oldu. çernobil ve ardından Fukişima’da yaşananlar, Türkiye‘nin Akkuyu‘da kurmaya çalıştığı nükleer santral için çok önemli bir uyarı niteliği taşımaktadır.
 
 
Yaşanmakta olan nükleer santral kazaları teknolojiden değil insan hatasından ve Fukişima örneğinde yaşandığı gibi deprem, tusinami gibi doğal felaketler sonucu oluşmaktadır. Bu nedenlerle daha iyi, daha ileri, daha az riskli teknoloji diye bir şey yoktur.
çernobil Kazasının yıldönümünde bir kez daha dile getiriyoruz:
 
 
NüKLEER SANTRAL ISTEMIYORUZ: 
 
 
çünkü nükleer santraller temiz, güvenilir enerji kaynağı değildir. Dünyada pek çok ülke bugun nükleer enerjiyi terk etmektedir. Nükleer santrallerin radyoaktif atıkları çözümsüzdür ve yalnızca bugünümüzü degil gelecegimizide tehdit altında bırakacaktır.
 
 
NüKLEER SANTRAL ISTEMIYORUZ: 
 
 
çünkü nükleer santraller disa bağımlı bir enerji politikasıdır. ülkemiz yenilenebilir kaynaklar olan ruzgar, gunesten yana bu kadar şanslıyken nükleer dayatması yanlıştır.
 
 
NüKLEER SANTRAL ISTEMIYORUZ: 
 
çünkü nükleer santraller ucuz bir enerji kaynağı değildir. Hem kurulum, hem üretim-işletim hem de güvenlik maliyetleri yüksektir. Bütün bunları göz önüne aldığınızda; Biz nükleer santralden korkuyoruz ne Akkuyu’da ne Sinop’ta ne de ülkemizin herhangi bir yerinde nükleer santral istemiyoruz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz