Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Nükleer Enerji Karşıtları Platformu…

24 Haziran 2011 Cuma, 08:51
Nükleer Enerji Karşıtları Platformu…

Hatay genelinde 26 sivil toplum kuruluşu nükleer enerjiye karşı durmak amacıyla Hatay Nükleer Karşıtı Platformu (Hatay NKP)oluşturdu.
 
 
Hatay NKP Yönetim Kurulu Sözcüsü Ali Kanatlı Antakya Saklı Ev’de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin adım adım bir nükleer bataklığına doğru sürüklendiğini savundu.
 
 
Dünyada nükleer santrallerin kurulduğu 1956 yılından bu güne kadar 296 nükleer kaza yaşadığını, bu kazaların 208’nin Nükleer Santral kazaları olduğunu, Amerika, ıngiltere,Rusya, Japonya ve Fransa gibi dev teknolojilere sahip ülkelerde dahi bir kaç kez nükleer kaza yaşandığını belirtti.
 
 
 
Kanatlı, 26 nisan 1986’da Ukrayna’daki çernobil faciasının yaraları sarılmamışken ve üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen halen o kazaya bağlı kanserler ortaya çıkmakta iken, 11 mart 2011’de Japonya’da Fukuşima Daiçi santralinin 3 aydır daha söndürülememiş olmasına karşın Türkiye’ye nükleer santral kurmayı düşünmenin cinayet olduğunu iddia etti.
 
 
Nükleer enerjinin pahalı, kirli, ve tehlikeli bir enerji olduğunu savunan Kanatlı şöyle devam etti:
 
 
”Nükleer karşıtı olmak, yaşamı ve yaşama hakkını savunmak, doğanın sömürüsüne ve talan politikasına karşı durmak, ekosistemi korumaktır. Başta Mersin ve Sinop olmak üzere halkımızın büyük bir çoğunluğu Nükleer enerjiye karşıdır. Nükleer enerji santrallerinin kurulmasını isteyen karar vericilere karşı nükleer karşıtı olan 26 sivil toplum kuruluşu olarak sesimizin daha gür bir şekilde çıkmasını sağlamak amacıyla Hatay Nükleer Karşıtı Platformu kurmaya karar verdik. Platformumuz, kuruluş ilkelerini benimseyen, altına imza atan, nükleere karşı olan her kişiye, her kuruma açıktır.”
 
 
 
Kanatlı, Hatay NKP’nin nükleer karşıtı çalışmalarını hiç bir siyasi partinin etkisi altında olmadan yürüttüğünü, tüm siyasi hareketlerin üstünde,bölgede, ülkede ve dünyanın neresinde olursa olsun nükleer enerji üretimine ve nükleer silahlara karşı çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz