NATO:Gerekirse Türkiye’yi savunuruz…

01 Temmuz 2014 Salı, 10:32

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Breedlove, Irak’taki savaşa ilişkin, “Mecbur kalırsak Türkiye savunacağımız bir müttefik” dedi.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, Türkiye’nin güney sınırlarında yaşanan gelişmelerden endişe duyduklarını söyledi.

“AVRUPA’YI ETKİLEYECEK FAALİYETLERDEN ENDİŞELİYİZ”

Breedlove:”Türkiye’nin sınırı boyunca olanlara yönelik, NATO’da kaygılarımız bulunduğunu Avrupalı bir komutan olarak söyleyebilirim. Mecbur kalırsak Türkiye savunacağımız bir müttefik. Bu açıkça ifade edildi. Sınırın güney yakasında, tüm aktörler tarafından yürütülen sınırı öbür tarafına geçmesine neden olacak, yabancı savaşçı akınını artıracak veya Avrupa’da bizi etkileyebilecek her türlü faaliyetten endişeliyiz.”dedi.

“SAVAŞIN TÜRKİYE’YE VE AVRUPA’YA SIÇRAMASINDAN KORKUYORUZ”

Breedlove, “Irak’taki savaşın, Türkiye örneğiyle bölgeye dalga dalga yayılmasından kaygılısınız o halde?” sorusuna, “Türkiye’ye ve Avrupalı ortaklarımıza sıçramasından kesinlikle endişe duyuyoruz” yanıtını verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz