Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Nasıl Bir Anayasa….

19 Aralık 2011 Pazartesi, 15:20
Nasıl Bir Anayasa….

Batum, “ABD’deki anayasayı Türkiye’ye koysan olmaz, Türkiye’deki anayasayı Uganda’ya koysan olmaz. O yüzden biz, bugünkü toplum yapısına göre bir anayasa istemek zorundayız. Türkiye’de bugünkü toplum yapısını demokratikleştirmek, çağdaşlaştırmak, daha ileriye evrilmesini sağlamak için bir anayasa istemek zorundayız.” CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, CHP Hatay Merkez ılçe örgütü tarafından Antakya Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen ”Nasıl Bir Anayasa ıstiyoruz” panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumun sürekli konuşulması, tartışılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin birileri tarafından çizilen yolda değil, yine demokratik, laik, bağımsız, sosyal hukukun üstünlüğüne dayalı bir Cumhuriyet yolunda gitmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Batum, bu anlamda düzenlenen toplantıların çok önemli olduğunu kaydetti.      Yapılacak olan anayasanın hangi dönem ve toplum için olduğunu çok önemli olduğunu ifade eden Batum, şöyle devam etti:      ”Her anayasanın üzerine dayandığı bir toplumsal taban, ekonomik ve toplumsal sistem vardır. Her ülkenin ekonomik ve sosyal sistemi, o ülkede kadınlara verilen önem, adalet anlayışı, tarihsel yapısı, gelenekleri, görenekleri, ülkeye giydirilmek istenen rol her şeyi farklılaştırır. Dolayısıyla anayasa denilen üst yapıyı, en üstün kuralı koyacaksan, toplumsal yapıyla örtüştürmen, oradaki çatışmalara çözümler üretmen gerekir.      Toplum yapısı aynı olmadığı için ABD’deki anayasayı Türkiye’ye koysan olmaz, Türkiye’deki anayasayı Uganda’ya koysan olmaz. O yüzden biz, bugünkü toplum yapısına göre bir anayasa istemek zorundayız. Türkiye’de bugünkü toplum yapısını demokratikleştirmek, çağdaşlaştırmak, daha ileriye evrilmesini sağlamak için bir anayasa istemek zorundayız.”     
 
 
CHP ıstanbul Milletvekili Ali özgündüz de, insan haklarının korunması için hukuk devletinin olması, hukuk devleti için de mutlaka idarenin, yürütmenin ve yasamanın bağımsız bir yargı tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi.     
 
 
 
Yargının bağımsız olmaması halinde, vatandaşlara tanınan hakların bir anlamı olmadığını ifade eden özgündüz, ”Toplumun her kesiminin hakkını koruyan, temsilde ve yönetimde adaleti, inanç ve fikirlerde özgürlüğü, hukuk karşısında eşitliği esas alan bir anayasa olmalı” diye konuştu.
 
 ıstanbul Barosu Avukatı Uğur Yetimoğlu’nun da konuşmacı olarak katıldığı panele, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP ıl Başkanı Servet Mullaoğlu, ılçe Başkanı Mevlüt Yaşildağ ile çok sayıda partili ve vatandaş katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz