Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Narenciyeyi Yurtdışına ıhraç Ediyoruz…

27 Ocak 2012 Cuma, 09:58
Narenciyeyi Yurtdışına ıhraç Ediyoruz…

”ılçemizde yetiştirilen narenciyeyi yurt içi başta olmak üzere Rusya, Romanya, Moldova, Ukrayna ve bazı Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz”
 
 
 Erzin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Soylu, ”ılçemizde yetiştirilen narenciyeyi yurt içi başta olmak üzere Rusya, Romanya, Moldova, Ukrayna ve bazı Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz” dedi.
 
 
 Soylu, yaptığı açıklamada, 40 bin nüfuslu ilçelerinde ekonominin narenciyeye dayalı olduğunu belirterek, yılda 400 bin ton narenciye yetiştirip ülke ekonomisine önemli katkı sunduklarını söyledi.
 
 
ılçede 126 bin 500 dönüm dikili alan bulunduğunu vurgulayan Soylu, bunun 100 bin dönümünde narenciye yetiştirildiğini, geri kalanın da ise zeytin ve diğer meyve türlerinin yetiştirildiğini ifade etti.
 
 
Narenciyede ülke ekonomisine önemli katkı sunan ilçede, son hasat döneminde etkili olan sağanağın üreticiyi zor durumda bıraktığını anlatan Soylu, ülke üretiminin yüzde 13’ünü karşılayan ilçedeki üreticilerin, mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
 
Soylu, bu yıl itibarıyla yapılacak çalışmalarla yıllık üretimlerini 450 bin tona çıkarmayı hedeflediklerine değinerek, ”ılçemizde yetiştirilen narenciyeyi yurt içi başta olmak üzere Rusya, Romanya, Moldova, Ukrayna ve bazı Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Bu da ilçede yetiştirilen narenciyenin ne kadar kaliteli olduğunun bir göstergesidir” diye konuştu. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz