Narenciye Teşvikleri Ne Olacak ?

31 Temmuz 2014 Perşembe, 16:04

Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Basın Sözcüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Mevlüt Coşkun teşviklerin geçtiğimiz yılki rakamlarla aynı kalmasına sevindiklerini açıkladı.

AKP Hatay Milletvekili Ecz. H. Bayram Türkoğlu’nun Ekonomi bakanı ile yaptığı görüşme neticesinde bu yıl da teşviklerin geçtiğimiz yılki rakamda olacağının bilgisine ulaştıklarını belirten Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Basın Sözcüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Mevlüt Coşkun, Milletvekili Türkoğlu’na teşekkür ederken teşviklere de bir disiplin ve düzen getirilmesi gerektiğini, belirsizlik ortamının hem üretici hem de tüccara zarar verdiğini belirtti.

“TEŞVİKLERİN VERİLMESİNİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL TARIM BAKANLIĞI İLE EKONOMİ BAKANLIĞI ARASINDAKİ KAYNAK ARTIRMA MESELESİ”

Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Basın Sözcüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Mevlüt Coşkun yaptığı yazılı açıklamada; “Bu sene yaş sebze meyve ihracatına teşvikleri çok yazdık çok tartıştık. Teşviklerin bu ticarette önemini o kadar anlattık ki artık sağır sultan bile duydu. Sesimize sonunda kulak verildi. Bölge milletvekillerimizden Sn Hacı Bayram Türkoğlu Bu senede teşviklerin verilmesi hakkında kesin kararın ekonomi bakanımız tarafından verildiği müjdesini bizlere verdi. Katkısı olan emeği gecen herkese bütün narenciye üreticileri adına teşekkür ediyorum. Sn vekilimizin söylediğine göre teşviklerimiz gecen sene ile aynı oranda verilecek. Umarım Sn milletvekilimizden yani 1. ağızdan aldığımız bu haber tersine dönmez.

Zira bu teşviklerin verilmesinin önündeki en büyük engel tarım bakanlığı ile ekonomi bakanlığı arasındaki kaynak artırma meselesiydi. Biz her şeye rağmen bütün yorulmalarımıza rağmen hayırlı uğurlu olsun diyoruz.

Yalnız bir şey de artık biz narenciye üreticilerini çok yordu. Her sene başında teşvik verilecek mi, verilecekse ne zaman verilecek, verilmeyecekse alternatif bir teşvik mi olacak, verilecekse kaç lira verilecek, peşin mi verilecek, mahsup mu edilecek, her sene her sene bu çok bilinmeyenli denklemin figüranları oluyoruz. Artık bitmeli bu iş bir standarda binmeli. Ve üretici önünü görmeli. Her gecen gün narenciye ve yaş sebze meyve pazarımızın yavaş yavaş elimizden kaydığını görmek biz üreticileri tedirgin etmekte. Devlet eliyle meyve tesisi kurmanın sınırlandırılması gerek. Yoksa zaten iç piyasada tüketemediğimiz meyvemiz dalından hasat edilemeyecek duruma gelmiş durumda. Çok yazık. Buna emri vaki yapılamaz belki ama tarım bakanlığı şunu diyebilir ey Dörtyollu kardeşim sen portakal yetiştirirsen senin portakalına teşvik vermeyeceğim. Ve bunun yanında dönüp Adana’ya da ey Adanalı kardeşim mandarin yetiştirirsen sana teşvik yok destek yok bunları uyguladığı zaman nerde ne yetişeceği kendiliğinden ortaya çıkmış olur. Umarım artık tarımın bu ülkenin nefesi olduğunu anlarız ve böyle bir düzenlemeye gideriz. Her şeye rağmen verilen teşvikten dolayı emeği gecen herkese bütün narenciye üreticileri adına teşekkür ediyorum.” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz