Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Muvazaalı Boşanan Kişilerin Aylığı Kesildi

12 Eylül 2011 Pazartesi, 09:14
Muvazaalı Boşanan  Kişilerin Aylığı Kesildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Hatay ıl Müdürlüğü ekiplerinin, boşandıktan sonra, ölen anne ya da babasının emekli maaşının bağlanabilmesi için başvuran kadınların dosyalarına yönelik incelemesinde anlaşmalı boşanan 117 çifti tespit edilerek, aylıklarının kesildiğini bildirdi. 
 
 
SGK Hatay ıl Müdürü Mehmet Zülfü Camkurt, Muvazaalı (danışıklı) boşanan toplam şüpheli bulunan 353 çift tespit etiklerini bunların 235’nin incelemesinin tamamlandığını belirtti. 
 
 
Camkurt, incelenen dosyaların sonucunda 117 kişinin aylığının kesildiğini ve geri kalan dosyaların incelemelerinin devam ettiğini kaydetti. 
 
 
Dosyaları inceleyen ekiplerin başvuru sahiplerinin mahallelerinde komşuları, alışveriş yaptıkları esnaf ve apartman kapıcıları ile görüştüğünü ifade eden Camkurt, şöyle devam etti: 
 
 
”Ekipler, 353 çiftin boşanmalarına rağmen birlikte yaşadığını, kadının sosyal güvencesi bulunmadığı gerekçesiyle anne ya da babasının emekli maaşını aldığını belirledik. Muvazaalı (Danışıklı) boşandıkları belirlenen çiftlerin maaşları hemen kesilirken, haklarında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. 
 
Haksız yere anne babaları üzerinden kendilerine emekli maaşı bağlatan kişilerin yetim hakkı yediğini bilmesi gerekir. Sosyal güvenlik konusunda daha önce 3 ayrı kurum ve farklı mevzuatlar vardı, boşanan çiftler birlikte yaşasalar dahi kadınlara anne ya da babalarından emekli maaşı bağlanabiliyordu, 1 Ekim 2008 tarihinde SGK Uygulama Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle, boşanma halinde kadınlara, maaş bağlanması için boşandıkları kişiyle yaşamama zorunluluğu getirildi” 
Camkurt, konunun toplumda da vicdani rahatsızlık uyandırdığınında altını çizerek, SGK olarak her türlü şikayetin takipçisi olacaklarını da kaydetti. 
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz