Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Müşiş Gala…

21 Kasım 2011 Pazartesi, 09:14
Müşiş Gala…

TRT Genel Müdürü ıbrahim şahin, ”Kendi saç renginden olmayan insanları ülkesinde barındırmayan ve rahatsızlık duyan, kendini medeniyet bekçisi kabul eden batılılar aslında gelip Antakyamızdan ders almalı”
 
 
TRT Türk ekranlarında yayınlanan ‘Yaşayan Bellek’ belgeseller dizisinin yeni yayın döneminin ilk bölümü, ‘Masalla Gerçek Arasında; Antakya” belgeselinin gala gecesi Antakya’da gerçekleştirildi.
 
Antakya Ottoman Palace Otel’de gerçekleşen gecede konuşan TRT Genel Müdürü ıbrahim şahin, ”Kendi saç renginden olmayan insanları ülkesinde barındırmayan ve rahatsızlık duyan, kendini medeniyet bekçisi kabul eden batılılar aslında gelip Antakyamızdan ders almalı” dedi.
 
şahin, TRT olarak bu tür programlara daha önce imza attıklarını, böyle bir projede Antakya’nın seçilmesinin özellikle belirlendiğini söyledi.      Dünyada medeniyetler çatışmasının olduğu bir ortamda, medeniyetleri en iyi şekilde içselleştirmiş bir kentte Antakya’da bu belgeselin çekilmesinin kendileri için en güzel mekan olduğunu kaydeden şahin, şunları kaydetti:      ”TRT olarak geçtiğimiz aylarda çok önemli bir projeye imza attık. TRT 1’de yayını devam ediyor, ‘Batıdan doğuya akan nehir’, bu uluslararası projemizdi ve gerçekten çok emek verdiğimiz, özendiğimiz bir proje. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Medeniyetler ıttifakı’ eş başkanı ve bu projenin de hamisi olmuştu. Bu medeniyetler korosunu gördüğümde aklımda o proje ile medeniyetler korosunu bir araya getirmek herhalde çok akıllıca bir iş olurdu diye tekrar tekrar düşündüm.”      ”Allah dileseydi bizleri sadece kadın, erkek veya sadece Müslüman, Hristiyan veya Yahudi olarak yaratabilirdi” diye konuşan şahin, şunları kaydetti:      ”Ama bizi farklı kabilelere şeklinde yaratmış, kimimizi kadın, kimini erkek, bazısını Hristiyan, bazısını Yahudi bazısını da Müslüman yaratmış ve önemli olan şeyin bu insanların bu yapının, iç içe barış ve kardeşlik içerisinde yaşamasıydı. Bunu herhalde Antakya en güzel şekilde başarıyor. Bazı ülkeler düşünün ki kendileri gibi düşünmeyen kendi tenlerinden olmayan insanlar bile tahammülleri yokken bizim ülkemiz adeta bir çiçek bahçesi gibi. Farklı dinlerden farklı dillerden bir çok farklı yapıyı tarihin derinliklerinden bugüne kadar içinde barındırmış ve bundan sonrada barış ve hoşgörü içinde barındıracak. Tabi bu bize çok ciddi anlamda ders veriyor. Kendi saç renginden olmayan insanları ülkesinde barındırmayan ve rahatsızlık duyan kendini medeniyet bekçisi kabul eden batılılar aslında gelip Antakyamızdan ders almalı.” ”ılklerin şehri”          Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Antakya’nın ilklerin şehri olduğunu ve dünyaya örnek olmaya devam ettiğini belirtti.
 
Anadolu’da 13 medeniyete ev sahipliği yapan Antakya’nın Belediye Başkanı olmaktan kıvanç duyduğunu ifade eden Savaş, şöyle devam etti:
 
”Antakya bilinen 7 bin 500 yıllık tarihi geçmişiyle üç semavi dinin temsilcilerinin barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşadığı, ezan ve çan seslerinin aynı anda duyulduğu Türkiye’nin ve dünyanın müstesna şehirlerinden biridir. Tarihi ve kültürel birikimi ile bu coğrafyanın çok özel bir şehri olan Antakya’ya yaraşır böylesine bir projenin parçası olmaktan çok mutluyuz. Antakya Belediyesi olarak sahip olduğumuz değerin farkındayız, bu nedenle de hep birlikte daha çağdaş bir kent için akılcı ve kalıcı projeleri hayata geçirmeye özen gösteriyoruz. Yaşayan bellek projesini son derece önemli buluyorum ve inanıyorum ki Antakya, bu proje için bir mücevher kutusu kadar zengin ve değerli bir kent konumundadır”
 
 
 
Savaş, projeyi destekleyerek, son dönemlerde yaptığı başarılı çalışmalarla farklı bir konuma geçen TRT’yi kutladığını kaydetti.     
 
 
TRT Türk ekranlarında canlı olarak yayınlanan gala gecesinde, 3 semavi din, 6 mezhepten değişik meslek gruplarından oluşan Medeniyetler Korosu da konser verdi.     
 
 
Yaşayan Bellek projesinin ”Masalla Gerçek arasında Antakya” belgeseli, Antakya’daki medeniyetler barışını, bu barışı sağlayan ailelerin başında gelen Tuğluman ailesi, Reşit ve Semramis Kuseyri, şaye Cemal ve Corc Mukarna’ın anlatımıyla belgeliyor. 
 
 
 
 
Etkinliğe, Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, AK Parti Hatay Milletvekilleri Mehmet öntürk, Hacı Bayram Türkoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili şefik çirkin, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, 3 semavi dinin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile davetliler katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz