Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Muratoğlu, Ani Değişime Tepkili…

14 Eylül 2013 Cumartesi, 09:39
Muratoğlu, Ani Değişime Tepkili…

Türk Büro Sen Hatay şube Başkanı Uğur Muratoğlu Denetim Koordinasyon Müdürlüğünde görevli 17 memurun yerlerinin bir anda değiştirilmesine yönelik ağır eleştirilerde bulundu.
 
Muratoğlu, bu yer değişikliğinin sebeplerini sorarak; “2006 Yılında Hatay Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim Grup Müdürlüğüne bağlı Antakya ve ıskenderun Denetim Koordinasyon Müdürlüğü olmak üzere iki ayrı birim kuruldu. Kurulan bu birimlere Hatay Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı il ve ilçelerdeki Müdürlük personellerinden müracaat edenlere ikişer haftalık
düzenlenen seminer sonunda yapılan en şeffaf, en titiz ve en hakkaniyetli bir sınavla 70 ve üzeri puan alan memurlar atanarak özel Yoklama Yetki Belgeleriyle görevlerine başladı.
 
ıskenderun Denetim Koordinasyon Müdürlüğüne atanan Memurlar, sınavda başarılı olup, Reyhanlı, Kumlu, Kırıkhan, Dörtyol, Antakya Merkez ve ıskenderun’da görev yapan Vergi Dairesi Personelleriydi. O zamanki Vergi Dairesi Başkanı tarafından atanan bu personellerle yapılan ilk toplantıda, ıskenderun Denetim Koordinasyon Müdürlüğünün denetime yetkili bölgeler olarak, ıskenderun, Dörtyol, Erzin, Belen ılçeleri ve bu ilçelere bağlı Beldelerdeki
mükellefler olduğu belirtilerek Müdürüyle, Hizmetlisiyle, şoförüyle ve Memuruyla 22 kişilik bu personel koordineli bir şekilde görevlerine başladılar. Bu personel taşıdıkları sorumluluğun bilinciyle büyük Mükellef, küçük Mükellef, sanayici, fabrikalar, Gümüşçü, Kuyumcu, Petrolcü, ınşaatçı, Nakliyeci, Narenciyeci, şehir içi, şehirlerarası taşımacılık yapan Mükellefler arasında hiçbir ayrımı gözetmeksizin, fedakârca ve cefakârca ılçe demeden, yol demeden, gece demeden gündüz demeden çalışmışlardır” dedi.
 
Türk Büro Sen Hatay şube Başkanı Uğur Muratoğlu görevden alınan bu 17 memurun gün oldu tehdit edildiğini, gün oldu darp edildiğini, gün oldu hakarete uğradığını, gün oldu küfürler edildiğini, gün oldu kurumda gün oldu Adliyede ifade verdiğini, ama yılmadıklarını da belirterek; “Maliye Bakanlığı Denetimler sıklaşacak, kaçak akaryakıt, bandrolsüz içki, sigara,
ınşaat sektörü, Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyenler, GMSı geliri olanlar, Mükellefiyeti olmayıp narenciye ve hayvancılıkla uğraşanların, sözün özü tüm sektörler üzerinde çok sıkı denetimlerin olacağını Kamu oyuna duyurdu. Bu doğrultuda Vergi Dairesi Başkanları ile toplantılar düzenlendi, Vergi Dairesi Başkanlarına yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgiler verildi ve bulundukları illerde Mevcut denetim ekipleriyle belirtilen sektörlere denetimlere başlandı, bakıldı ki Maliye bakanı haklı, Hatay’da, ilimizin içinde bulunduğu sosyo politik durumundan da faydalanarak, kaçak akaryakıt, Bandrolsüz içki ve sigara, naylon fatura, pos cihazıyla tefecilik almış başını gitmiş.
 
ışte bu ekip yaptığı denetimler netice-sinde bu sektörlerde ciddi cezalar yazmış, kolluk kuvvetleriyle birlikte başarılı çalışmalar yapılmıştır. Demek ki bu ekip birilerinin canını çok yakmış, birilerinin vergi kaçırmalarına, tüyü bitmemiş yetim haklarını gasp etmelerine göz yummamış olacak ki bu ekipten rahatsızlık duyulmuş ve adeta ipi çekilmiştir.
 
Değerli basın mensupları, Kıymetli Kamuoyu; 01.09.2013 tarihine kadar, ya da şu anki Vergi Dairesi Başkanı Hatay’da göreve başlayana kadar, 5 Vergi Dairesi Başkanı yaptığı çalışmaları, Hatay V. D. Başkanlığı tüm çalışanlarıyla ve çalışmalarıyla Tahakkukta ve Tahsilatta Türkiye’deki Metropol Kentlerin çoğunu, geride bırakarak en üst sıralara çıkarmış, Tehditlere ve
baskılara göğüs gererek bu güne kadar görevimize devam eden bu ekibin arkasında durmuş taktir ve taltif etmiş, ancak mevcut Başkan bu ekipten 17 kişiyi bir Cuma sabahı bazılarına Hastanede hasta yatağında, bazılarına raporlu ve izinli olmalarına rağmen Muhtarlık marifetiyle bazılarına ıskenderun Denetim Koordinasyon Müdürlüğüne vekaleten bakan Mevcut Müdür Vekili tarafından tehdit ve baskı yapılarak görev yerleri değişiklikleri tebliğ edilerek ilişikleri kesilmiştir.
 
Buradan Sayın Vergi Dairesi Başkanına soruyorum;
 
1- Bakanlığımız Bayram süresince denetimler devam edecek derken siz bu ekibi görevden alarak, tecrübesiz deneyimleri olmayan henüz adaylıkları devam eden yeni memurları bu göreve neden verdiniz.
 
2- ılişiklerin kesilmesi yönünde bu memurların üzerine neden baskı oluşturdunuz,
 
3- 17 kişinin Görevden alınmasında ılimiz kurum ve kuruluşlarının Koordinasyonundan sorumlu Sayın Valimizin haberi var mı?
 
4- Göreve başlayalı henüz 9 ay bile olmadan görevden aldığınız bu memurları ne kadar tanıdınız da, görevden alma ihtiyacı duydunuz?
 
5- Bu Memurların görevden alınmalarında Sizin Sivaslı, ıskenderun Denetim Koordinasyon Müdür Vekilinin de Sivaslı olması hesabıyla size yazdığı bilgi raporunun etkisi var mı?
 
6- Göreve başlayan personellerin isimleri size daha önce bildirilmiş miydi? Bildirilmediyse, Seminere neden başka Memur katılmadı, Sınava sadece sizin tespit ettiğiniz bu memurlar katıldı.
 
7- Bu ekipte görev yapan memurlar arasında neden Hataylı memur yok.
 
8- Biz ekip olarak bu güne kadar yaptığımız çalışmalarla vicdanen rahatız, siz yaptığınız bu değişikliklerle Vicdanen rahat mısınız.?” Sorusunu yöneltti.
 
Görev yaptıkları yerlerdeki mükelleflerden helallik dileyen Uğur Muratoğlu, konuşmasını şöyle noktaladı.
 
“Biz ekip olarak Başta ıskenderun’daki ve görev bölgemiz olan, Erzin, Dörtyol, Payas, Arsuz, Belen ve Beldelerdeki mükelleflerimizden yaptığımız çalışmalar sırasında farkına varmadan, bilinçsizce bir haksızlığımız, kusurumuz ya da hatamız olmuşsa sizlerden özür diliyoruz. Varsa bizim hakkımız, hakkımızı sizlere helal ediyoruz. Sizlerde bizlere helal edin.
 

Biz yeni görev yerlerimizde sizlere ve halkımıza hizmet etmeye devam edeceğimizi belirtir, Tüm Kamuoyuna Sevgilerimizi en derin Saygılarımızı Sunarız” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz