Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Mülteci Sorunu TBMM’de…

01 Kasım 2013 Cuma, 10:42
Mülteci Sorunu TBMM’de…

CHP Milletvekili Mevlüt Dudu önceki gün TBMM’deki gündem dışı “Suriye” konulu konuşmasında Hatay’da sığınmacıların varlığı, sosyal ve ekonomik yaşama olumsuz etkileri üzerinde dururken Hatay’da yaşamın ne zaman normale döneceğini sordu. CHP Milletvekili Mevlüt Dudu’nun TBMM’deki konuşması şöyle:
 
    “Ben sizlere Suriyeli mültecilerden ve ülkemize etkilerinden, özellikle de seçim bölgem Hatay’a etkilerinden bahsetmek istiyorum.
 
    Değerli milletvekilleri,
 
    Suriyeli mülteciler sorununu iyi anlayabilmek için,  Arap baharı kandırmacası ile başlayan ve Uluslar arası çıkar odaklarının faydalarını korumaktan başka bir amacı olmayan, büyük oyunu ve bu oyunda, Türkiye’ye biçilen rolü iyi görmemiz gerekiyor.
 
    Ben, Arap baharı oyununu hepinizin çok iyi bildiğini, özellikle  dışişleri bakanının ve başbakanın çok iyi bildiğini biliyorum.
    Bizim olmayan, bizi hiç ilgilendirmeyen, Arap baharı oyunu nedeniyle, Müslüman ülkelerin hemen tamamında taraf oldunuz. Kardeş kavgalarında taraf oldunuz. Suriye’nin kendi iç meselesinde taraf oldunuz.
 
 
        Dünyanın dört bir yanından ciğer söken, kafa kesen teröristlerin, ellerine silah verip, Suriye’ye gitmelerine ön ayak oldunuz. Hatay’ı, alpaydın kampını; bu, ne olduğu, kim olduğu bilinmeyen canilere, karargâh yaptınız.
   
    Başta Hatay,  tüm bir Suriye sınırı, terör yuvası oldu. Hatay, adeta patlayıcı deposuna dönüştü.
    Bu oyunun altında kalan, ezilen Suriyeli kardeşlerimiz. Ayrıca, Cilvegözü’nde, Reyhanlı’da patlayan bombalar ve ölen vatandaşlarımız.
    
    Ceylanpınar ve Akçakale’de, Suriye’den gelen mermilerle ölen vatandaşlarımız, son olarak da, sınırlarımızda besleyip büyüttüğünüz, terör gruplarının açtığı ateş sonucunda şehit olan askerlerimiz.
    Diğer tarafta, ekonomik ve sosyal olarak, sıkıntılara sokulan; başta Hatay olmak üzere, sınır illerimizde yaşayan vatandaşlarımız.
 
    Ve tüm dünyada yalnız kalan bir Türkiye. Tam bir diplomatik fiyasko
.  
    Stratejik derinlik olarak isimlendirilen, ancak gerek içerde, gerekse dışarıda, doğurduğu sonuçlar itibariyle, tam bir stratejik rezilliğe dönüşen bir dış politika.
 
    En fazla 100.000 mülteci kabul edeceğiz dediniz. Bugün sayısını ne siz ne de biz biliyoruz. Ama 500.000’in üzerinde olduğu tahmin ediliyor.  
    Başta Hatay olmak üzere, sınır illerimizin sokakları dilencilik yapan ve sefalet içinde yaşayan Suriyeliden geçilmiyor.
 
    Bu topraklarda yaşayan insanlar, tarih boyunca, zor durumdaki insanlara, mazlumlara hep kucak açtılar, şefkat gösterdiler. Bu dün böyleydi, bugün böyle, yarın da böyle olacak. O insanların barınma ve iaşe gibi en temel ihtiyaçları elbette karşılanmak zorunda.
 
    Vatanından koparılan o Suriyeli çocukların, eğitim ihtiyaçlarının da karşılanması gerekir. Ama tüm bunlar, Türkiye cumhuriyetinin ciddiyetine ve vakarına yakışır biçimde yapılmalıdır. Devletimizin yasaları hiçe sayılmadan yapılmalıdır. ve en önemlisi, bizzat devlet eliyle yapılmalıdır. Ne idüğü belirsiz kişilerce değil.
 
    1,5 ay kadar önce bir Reyhanlı ziyaretimde, bir tabelaya rastladım. Reyhanlı kaymakamlığının ve milli eğitim müdürlüğünün karşısında. Tabelanın bir köşesinde Türk Bayrağı, bir köşesinde öSO’yu simgeleyen bayrak ve üzerinde Züheriye okul lisesi yazıyor. Bu gözlemi kamuoyu ile paylaştım. Bu okul T.C. yasalarına uygun olarak mı kurulmuştur diye sordum. Ertesi gün, acil olarak tabela indirildi, valilik ve il milli eğitim müdürlüğünden de açıklamalar geldi. Kayıtlarımızda böyle bir okul yoktur, bizden izin alınmamıştır, haberimiz yoktur dediler. Tekrar ediyorum kaymakamlığın karşısında bu okul. Böyle bir aymazlık olabilir mi değerli milletvekilleri?
    Daha önce bu kürsüden fotoğraflarını da paylaşmıştım. Yine bir Altınözü ziyaretimde, bir beldemizde ölüme terk edilen, hastaneden atılan Suriyelilerle karşılaştım.  
 
    şimdi buradan Başbakan’a, dışişleri bakanına ve diğer tüm devlet yetkililerine soruyorum.
 
    ülkemizde kaç Suriyeli mülteci var?
 
    Bu mültecilere ne kadar para harcandı?
 
    özellikle Hatay’da ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde, her kırmızı ışıkta görmeye alıştığımız 5-10 Suriyeli dilenci çocukların toplam sayısı kaçtır?
 
    Her sokakta gördüğümüz 5-10 Suriyeli dilenci kadınların  toplam sayısı kaçtır?
 
    özellikle Hatay’da, artan hırsızlık ve fuhuş olaylarının nedenleri nelerdir?
 
    Hatay’da hemen her işyerinde, görmeye alıştığımız, kaç Suriyeli ülkemizde kayıt dışı ve kölelik ücreti ile çalıştırılmaktadır. Bu durum kaç vatandaşımızı işsiz bırakmıştır?
 
    Suriyeli mülteciler sayesinde ortaya yeniden çıkan kızamık ve çiçek gibi salgın hastalıklar nasıl önlenecektir?
    Karbeyaz beldesinde, bizzat şahit olduğum ölüme terk edilmiş kaç Suriyeli vardır?
 
    Suriye olayının, ülkemize ekonomik maliyeti ne kadardır ve nasıl telafi edilecektir?
 
  Reyhanlı’da, Cilvegözü’nde bombalarla, Suriye’de, Ceylanpınarda kurşunlarla öldürülen vatandaşlarımızın hesabını kim verecektir?
 
    “Reyhanlı’da bizzat şahit olduğum Züheriye gibi Türkiye’de kaç okul vardır?
 
    Hatay’ın sınırları ve Hatay ne zaman normale dönecektir?
 
    Bu soruları soruyorum ama ne yazık ki yanıt veremeyeceğinizi de biliyorum. çünkü sayın dışişleri bakanının derinliği bugüne kadarki gelişmeleri kavrayamadığı gibi bundan sonraki aşamaları da kavramaktan uzaktır.
 
    Sayın başkan, değerli milletvekilleri…
 
    Sadece bunlar değil,
  
    ışte bugün, buradan söylüyorum.
 
    Suriyeli mülteciler adına önüne gelen yardım topluyor. özellikle bir kuruluşa (ihh) hükümet tarafından sınırsız olanak sağlanıyor.
 
    Değerli arkadaşlarım, “karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu’.
 
   Bir kaç yıl sonra ortaya çıkacak,  yeni deniz fenerlerini bu gün buradan sizlere müjdeliyorum.
 
    Ben buradan hükümete bir kez daha seslenmek istiyorum.
 
    Barıştan yana olun
 
    Kardeş kavgasında bir tarafın eline silah vermekten vazgeçin
 
    Bu insanların eğitimlerini ne olduğu bilinmeyen kişilerin eline bırakmayın
 
    Gerçek mazlumlara kapıları açın, ideolojik radikal ıslam savaşçılarına kapıları kapatın.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz