Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Mullaoğlu:Solculuk insan demektir…

05 Kasım 2014 Çarşamba, 10:50

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın istifasını değerlendirdi.

CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu CHP’den istifa eden Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın açıklamalarını şöyle yorumladı:

“ Bu kopukluk Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra başladı. Genel Başkanımız İnsani değerlere saygı duyan herkese partinin kapısını açma derdinde. Genel Başkanımızın bu tavrını doğru buluyoruz. Emine Hanım herhalde bunu çok doğru bulmadı. Galiba siyasette belli bir emek harcamadan bir yerlere gelince kolayca harcayabiliyorlar.

Çok emek sarf etmeden Milletvekili oldular. Kendilerini tamamen vazgeçilmez gördüler. Kitle Partilerinde Genel Merkezin kararları bir hiyerarşi içerisinde benimsenmese bile uygulanır. Bu partinin bir Genel Başkanı var. Bir tane Parti Meclisi var. Onların kararlarına uymak zorundayız. Ancak karar aşamasında fikirlerimizi rahatça söyleyebiliriz. Sanırım arkadaşlarımız örgütte çalışmadıkları için kendilerinin istediği fikir olmadığı zaman buna kırılıyorlar. Burada benim yerim yok düşüncesine kapılıyorlar. Bizim için her ferde AKP karşıtı herkese ihtiyacımız var. Arkadaşlarımız örgütte çalışmadıkları için hiyerarşik yapıyı bilmedikleri için rahatça istifa seçeneğini kullanmışlardır.
Bunun CHP tabanında karşılık bulacağına inanmıyorum. Daha öncede bu yol çok denendi. CHP’den kopuşlar oldu. Partiler kuruldu ama olmadı. Şuan AKP’ye karşı en ciddi Parti Cumhuriyet Halk Partisidir. Bizim daha fazla güvenerek yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Arkadaşlarımızın kopması hiçbir anlam ifade etmez.

Kurulması düşünülen partinin başarılı olması mümkün değil. Bu daha önce denendi. Ulusalcılıktan ne algılandığına bağlı. Ulusalcılık milliyetçilik ise eğer Türk vurgusunun çok güçlü olduğu Milliyetçilikse bu artık çağ dışı kalmıştır. Bugün Anadolu ve Türkiye’yi Laz’ıyla, Türk’üyle, Alevi’siyle, Sünni’siyle kurmuş ve yepyeni bir millet olmuşuz. Büyük bir ihtimalle seçim bildirimize Anadilde eğitimde girecek. Bu da bir sol propagandadır. Milliyetçilik benzeri ulusalcılık Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Bu manada başarılı olacaklarına inanmıyorum Çünkü gerçekçi değil. CHP Genel Merkezinin yapmak istediği insan hak ve hürriyetlerine sahip çıkmak.

Mehmet Bekaroğlu’nun CHP’ye geçmesi demek sağa kaymak mı olur. Tamda bunu savunmak sağcılıktır aslında. Bir adam geçmişinde sağ diye tabir edilen ama özünde özgürlükçü bir insansa savunduğu fikirler tamamen özgürlükçüyse ve size katılmak istiyorum diyorsa bizde bunu kabul etmiyorsa o zaman sağcılık yapmış oluruz. Solculuk doğuştan mı geliyor? Solculukta kast sistemi mi var? Sol tek kelimeyle insan demektir. Solculukta insani değerlere ait her şey demektir. İnsanın insanca yaşabileceği değerleri savunuyoruz biz. Buna kim katkı verirse bu partimizi güçlendirir. CHP Sağa kaydı demek çok sığ bir düşüncedir. Biz Sol felsefeye uygun hareket ediyoruz. Şuanda da en fazla Solculuk yapılan dönemdeyiz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz