Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Muhtarlar Demokrasinin Taşlarıdır….

17 Ocak 2012 Salı, 18:37
Muhtarlar Demokrasinin  Taşlarıdır….

Geçtiğimiz seçimlerde CHP’den Hatay milletvekili adayı olan Suzan Alhasoğlu seçime yönelik siyasi çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.
 
 
 
Geçtiğimiz günlerde Antakya da çok sayıda mahalle muhtarını ziyaret ederek kendi adına yaptırdığı takvim ve duvar saatlerini muhtarlara hediye eden Alhasoğlu: “Muhtarlar demokrasinin temel taşlarıdır, yerel yönetimlerin en alt birimleridir ama ne yazık ki çağdaş ülkelerde olduğu gibi çok sayıda haktan yoksundurlar.” Dedi.
 
 
 
 Geçtiğimiz günlerde Kanatlı, şirince, Kuyulu, Gazipaşa, şeyhali, Akevler, Ulucami, Fevzi çakmak, Sofular ve Akasya Mahallesi Muhtarlarını ziyaret ederek, hem muhtarların hemde mahallelilerin sorunlarını dinleyen Alhasoğlu, muhtarların çok zor şartlar altında topluma hizmet vermeye çalıştıklarını belirterek  “muhtarların yıllardan beri ihmal edilmiş yığınla sorunları bulunduğunu bu sorunların en başında ise muhtarların özlük hakları sorununun geldiğini söyledi.Muhtarların özlük haklarında ciddi anlamda eksiklikler olduğunu kaydeden Alhasoğlu mahalle muhtarlarının sorunlarıyla ilgili tespit ve çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:
 
“Hakikatten insan onuruyla bağdaşmayan, komik diyebileceğimiz 360 TL. Gibi bir maaşla hizmet vermeye çalışmaktadırlar. Bu maaş, muhtarlarımızın bırakınız geçimlerini sağlamayı, Bağ-Kur primlerini dahi ödemeye yetmemektedir. Dolayısıyla birçok muhtarımızın yatırılamayan ve birikmiş Bağ-Kur prim borcundan dolayı sağlık hizmetleri alabilmeleri kesilmiştir. Bu nedenle sağlık hizmetlerinden de gereği gibi yararlanamamaktadırlar.
 
Mahallesinin sorunlarını bir dilekçeyle belediyeye duyurabilmekten başka yapabileceği fazla bir şey yoktur. Oysa bu muhtarlarımız kendi mahallelerinin doğal belediye meclisi üyesi sayılsalar, belediye meclisi toplantılarına katılsalar, oy kullanma hakları olsa ve belediyenin hizmet programları hazırlanırken katkı verebilseler, herhalde kendi mahallelerine de daha faydalı olabilirler.Muhtarlarımızın özlük hakları düzenlenerek, insan onuruna yakışır bir muhtarlık maaşı verilmeli
 
(SGK) Sosyal Güvenlik Kurumu primleri devlet tarafından ödenmelidir.Mahalle muhtarlıkları mutlaka bir tüzel kişiliğe kavuşturulmalıdır.
 
Muhtarlarımızın görev ve yetkileri yeniden düzenlenerek, yerinde yönetim anlayışını hayata geçirmek için yetkileri artırılmalıdır.
 
 
Muhtarlar, belediye meclisinin doğal üyesi sayılmalı ve belediye meclis toplantılarına katılarak yapılacak hizmet ve kararlarda daha etkin rol oynamalıdır.” H.Bozok

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz