Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Muhaliflerin Türkiye’ye teslim ettiği Alevi nerede?..

03 Mayıs 2014 Cumartesi, 10:04
son-dakika-2

Suriye’den göçe zorlanan Ermeniler arasında bir Alevi’nin olduğu bilgisi kamuoyundan gizleniyor mu? Gündeme bomba gibi düşen bu haberin, halk arasında infiale yol açmasından endişe ediliyor. Kaldıki Suriye’de muhaliflerce boğazlanan Aleviler’den yaşlı olduğu için öldürülmeyen bir Suriyeli Alevi’nin 23 Ermeni ile birlikte Türk yetkililere teslim edildiği iddia edildi. Suriyeli Alevi’nin akibeti merak konusu…

ARAMIZDA BİR ALEVİ VARDI.

Konuya ilişkin konuşan savaş mağduru Ermeniler; Beşşar Esad yönetiminin Suriyedeki Ermenilere dolayısıyla kendilerine yönelik tutumuna yönelik sorumuza ise, “Bizim siyasetle işimiz yok. Biz kendi halinde insanlarız. Bugüne kadar hiç bir sıkıntı yaşamadık. Beşşar; bize sürekli sahip çıktı. Hiçbir sorunumuz yoktu” derken, Kesab’tan Türkiye’ye getirilen 23 kişi arasında bir Suriyeli Alevi’nin olduğunu da söyleyen Ahanoryan, “Aramızda bir Alevi vardı.”

“O, bizi tutan sakallılar gibi abdest alıp, namaz kılınca, ona çok iyi baktılar. Biz, Yayladağı sınır kapısından Vakıflı’ya getirildik. Ona ne oldu bilmiyoruz.” dedi. Konuyu intikal ettirdiğimiz Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz kendilerine böyle bir şahsın bildirilmediğini söyledi.

NEYSE Kİ ALEVİ DEĞİLSİNİZ.

Boyuna, ‘Neyse ki Alevi değilsiniz. Alevi olsaydınız, boğazlayacaktık’ diyorlardı. 15 gün boyunca 15-16 kişi tek gözlü bir odada koyunlar gibi kaldık. Erkekler bir tarafta, kadınlar bir tarafta. Sabah bir saat, öğleden sonra bir saat bizi dışarı çıkarıyorlardı. O 15 günde öldük öldük dirildik. 15 gün sonra Kesab’tan Türkiye’ye doğru geçerken, gözlerimize inanamadık. Süpermarketler, oteller, kiliseler, her taraf talan edilmişti.

Bizi kiliseye geçirdiler. Kilise darmadağınıktı. Gözüm Hz. Meryem’in yere düşen fotoğrafına takılınca, ‘Biz yapmadık, bunu Suriyeli askerler yaptı’ diyerek, ayağının ucuyla fotoğrafı benden uzaklaştırdı. Korkumuzdan hiçbir şey söyleyemedik. Ne anlatayım ki, konuşmayı unuttuk, yemek yemeyi unuttuk, radyo dinlemeyi unuttuk, televizyon seyretmeyi unuttuk. Bildiklerimizi unutturdular bizlere.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz