Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Muhaliflere Eğitim Veriliyor…

07 Kasım 2013 Perşembe, 16:25
Muhaliflere Eğitim Veriliyor…

Hatay’ın ıskenderun ilçesi Sakarya Mahallesi yolu üzerinde ve limanın karşı tarafında kurulan “Suriye Kültür Merkezi tabelasında asılan amblemin anlamını kimse bilmediği gibi, ışçi Partisi protesto amaçlı basın açıklamasında bulundu.
 
Birkaç günden beri faaliyete geçen Kültür merkezinin tabelasında bir tarafta Türk bayrağı bir tarafta ise bir amblem bulunurken,  bu amblemin anlamını ise çevredekilerin herhangi bir kimse bilmemesi dikkat çekti.
 
Suriye Kültür Merkezinin açılmasıyla ilgili çevre sakinlerine sorduğumuzda “Suriyeli muhaliflere dil ve kültür eğitimi verilmektedir” iddiasında bulundular.
 
ışçi Partisi ıskenderun ilçe örgütü bu kültür merkezinin aslında “terör örgütlerinin ve silah kaçakçılığının kamufle edilmesi” diyerek tepki gösterdi.
 
ışçi Partisi ıl sekreteri Emilhan Güçlü, ılçe Başkanı Fatih şirin ve yöneticiler bu kültür merkezi önünde basın açıklaması yaparak açılan merkezi protesto ederken, Türkiye Suriye bayrakları ile birlikte büyük bir “Türkiye-Suriye Kardeştir” pankartı ile yürümek istediler.
 
Polis, Kültür merkezine üç yüz metre kala engel olmak istedi. Bir süre emniyet yetkilileri ile ışçi Partisi ıl Sekreteri Emilhan Güçlü tartıştı. Emniyet Güçleri “öğrenciler rahatsız olur” diyerek basın açıklamasının bulundukları yerde yapılmasını istediler. Güçlü, kabul etmedi ve itiraz etti. Daha sonra Kültür merkezine 50 metre kala basın açıklaması yapıldı.
 
Suriye Kültür merkezi bir binada değil boş bir arsa ve etrafı duvarlarla çevrilmiş onlarca konteynırlardan oluştuğu gözlendi. Emniyet güçleri Basın mensuplarına içeri girmemek koşulu ile karşı taraftan fotoğraf alabileceklerini iletti. öğrenci diye gelenlerin sayısı ise bir konteynırları bile doldurmaz sayıda idi.
 
Daha öncede Reyhanlı da okul diye açılmış ama Hatay valiliği “danışma merkezi” olarak nitelendirmişti. ıskenderun’da açılan Kültür Merkezi’nin aynısının Osmaniye’de de açıldığı öğrenildi.
 
ışçi Partisi Hatay il sekreteri Emilhan Güçlü yaptığı basın açıklamasında, Türkiye-Suriye ilişkileri ve hükümetin halen Suriye düşmanlığından vazgeçmediğini ve “kültür merkezi adı altında” muhaliflerin eğitildiği yerler açıldığını belirtti.
 
ışçi Partisi ıl sekreteri Emilhan Güçlü, açıklamasında şu iddialarda bulundu:
 
“ 31 Ekim Perşembe günü Suudi Arabistan’dan gelip, Mısır’a uğrayan Ro, Ro gemisi içinde yer alan gizli bölümlerde silah olduğu basında çıktı ama Hatay valiliği bunun “uzaktan kumandalı telsiz anteni ve devre, kulaklıktan oluşan malzeme”diye açıkladı.
 
Yine 3 Kasım 2013 tarihinde 2. Hudut Alay Komutanlığında Narlıca Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde birinci derece askeri yasak bölgesinde her biri 50.kg. olan 20 çuval kükürt yakalanmıştır.
 
Bu tür olaylar sınırlarımızda her gün yaşanmaktadır. Sınırlarımız Suriye’ye karşı silahlı saldırılar düzenleyen öSO, EL KAıDE, EL NUSRA gibi terör örgütlerinin elindedir.
Sınır bölgelerinde güvenlik güçleri hakim değildir. Ne zaman sınır güvenliğimiz Türk askerinin denetimine geçecektir?
 
Hatay valiliği, ıskenderun Kaymakamlığına soruyoruz:
 
ıskenderun’da, Suriye’den gelen muhaliflerin sayası nedir? Evlerde oturan bunlar yasal yollardan mı, gelmişlerdir? ıskenderun’da nasıl ikamet edebilmekteler?
 
Hatay da muhalif sayısı nedir? Evlerde kalan bu muhalif denilen Suriyeliler sınırdan nasıl geçmiş ve yasal yollardan mı kalmaktadır?
 
Suriyeli muhaliflere okul, kültür merkezi düzleminde açılan yerlerin statüsü nedir? Valilik, Kaymakamlıklar tarafından izin verilmiş midir? Bu kültür merkezleri ve eğitim verilen denilen yerler yasal olarak nerelere bağlıdır?
 
Yetkili makamlar bunlara cevap vermesini bekliyoruz. Bunlar açıklanmaz ise bütün sorumluluk Valilik ve Kaymakamlıklara aittir.
 
Vatandaşlarımız bu soruların cevabını beklemektedir. çünkü: Her gün bu muhalif denilen ve Suriye halkına karşı savaşan örgütlerle yan yana yaşamak istemiyor.”
 
Basın açıklamasından sonra eylemciler sessiz bir şekilde dağıldılar

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz