Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Mozaikler Dünya’ya Açıldı….

30 Aralık 2011 Cuma, 09:56
Mozaikler Dünya’ya Açıldı….

Tarih süresince çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan ve adeta kazma vurulan her karış toprağından tarih çıkan Hatay, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi, Müze Müdürlüğü ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle hazırlanan, IBM Türk tarafından da desteklenen ”Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi” projesi ile sanal ortama taşınarak Antakya’nın ünlü mozaikleri dünyaya açıldı.Dünyanın en zengin mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki birçok mozaik ve tarihi eser, ”Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi” projesi kapsamında dünyaya açıldı Müze Müdürü Yastı: ”Dünyanın çeşitli ülkelerinden müzemizin ününü duyup, Antakya’ya yolu düşmeyen insanların, sanal müze sayesinde kente gelmeleri sağlanacak.” Dünyanın en zengin mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki birçok mozaik ve tarihi eser, ”Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi” projesi kapsamında dünyaya açıldı.    

 

 

 Proje kapsamında, kentte yıllardır sürdürülen kazılarda gün ışığına çıkarılan eserlerin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi, yaklaşık bir yıl süren çalışmanın ardından hazırlanan ”hatayarkeolojimuzesi.gov.tr” adlı web sitesi ile dünyaya kapılarını açtı.
 
 
     ılk etapta müzedeki 80’i mozaik 100 adet en önemli eserin fotoğraf ve bilgilerinin bulunduğu web sitesinde, ayrıca kente ait diğer kültürel zenginlikler de yer alıyor. Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nalan Yastı, yaptığı açıklamada, 15 Aralıkta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı törenle açılışı yapılan sanal müzenin, bir yıllık kapsamlı bir çalışmanın ardından faaliyete geçtiğini belirtti.      Gönüllü kuruluşlarca yürütülen çalışma kapsamında, sanal ortamda yer alacak mozaik ve tarihi eserlerin yüksek kalitede fotoğraflarının çekildiğini vurgulayan Yastı, müzedeki eserlerle ilgili bilgilerin tamamlanmasının ardından projenin internet ortamına aktarıldığını söyledi.      Yastı, ”Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi” projesinin, müzedeki mozaiklerin ve tarihi eserlerin dünyaya daha iyi tanıtılmasını ve insanların müzeyi daha fazla ziyaret etmesini sağlamak amacıyla hazırlandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:      ”ınternet ortamında müzemizdeki eserleri gören insanlar, bilimsel anlamda bu eserlerden faydalanacak. Ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerinden müzemizin ününü duyup Antakya’ya yolu düşmeyen insanların, sanal müze sayesinde kente gelmeleri sağlanacak. çünkü sitede, eserlerin fotoğraflarının yanı sıra her birinin envanter bilgileri ve mitolojilerine de yer veriliyor. Eserlerle ilgili Türkçe ve ıngilizce bilgiler var.
 
 
Sanal müze uygulamasıyla 2012 yılında ve sonraki yıllarda Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki ziyaretçi sayısının artacağına inanıyorum. Sanal ortamda yapılacak ziyaretler de buna büyük katkı sağlayacak. Bu bağlamda güzel bir çalışma olduğuna inanıyorum ve insanları önce sanal müzeye daha sonra da Hatay Arkeoloji Müzesi’ne davet ediyorum.”
 
 
 
     Müzede 40 Bin Eser Var

 

 

 

 
 
Müzede 40 bin dolayında eser bulunduğunu ve bunlardan en önemli görülen 100 eserin internet ortamına aktarıldığını anlatan Yastı, ”Sinema filmleri için fragman neyse, Arkeoloji Müzemiz için de Sanal Müze odur. Nasıl ki filmin içinden bazı sahnelerin yer aldığı fragmanlar filmleri tanıtıyor ve insanlarda izlemeye isteği uyandırıyorsa, bizim müzemizin web sitesinden yayın yapması da insanların merakını artıracak ve canlı olarak gezmek için Hatay’a gelmelerini sağlayacaktır” dedi.

 

 
 
 
Yastı, web sitesi dışında çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde oluşturacakları sayfalarla da müzenin sanal ortamda tanınmasını sağlayacaklarını belirterek, paylaşım sitelerinde insanların taleplerine cevap vermeyi arzuladıklarını sözlerine ekledi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz