Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Mobil Mescitler Kurulacak…

18 Temmuz 2011 Pazartesi, 11:02
Mobil Mescitler Kurulacak…

ıl müftülükleri Ramazan ayında, vatandaşların namaz kılabilmeleri ve çocukların yaz Kur’an kurslarına devam edebilmesi için ”mobil mescitler” kurmaya hazırlanıyor. Diyanet ışleri Başkanlığı, yaz ayına denk gelen Ramazan için il müftülüklerine, eğitim merkezi müdürlüklerine, din hizmetleri müşavirlik ve ataşeliklerine, Türkiye Diyanet Vakfı’na gönderdiği genelgeyle bir takım düzenlemeler yapılmasını istedi.
 
 
Bu yıl 31 Temmuz gecesi ilk teravih namazının kılınacağını ve 1 Ağustos itibariyle oruç tutmaya başlanacağı belirtilen genelgede, Ramazan ayı boyunca vaaz ve irşat hizmetlerinde ”Ramazan ve komşuluk” konusunun ele alınacağı bildirildi. Genelgeye göre, vatandaşların komşuluk konusunda dikkatlerini ve ilgilerini çekmek amacıyla mahalli imkanlarla afiş ve broşür hazırlanacak.
 
 
Ramazan ayının Ağustos ayına denk gelmesi sebebiyle il ve ilçe müftülüklerince turizm bölgelerinde ve yayla turizmin yoğun olduğu yerlerde teravih namazı kılınması, vaaz ve irşat hizmetlerin sunulması hususunda gerekli tedbirler alınacak.
 
 
 
Turizm bölgelerinde, sahil sitelerinin bulunduğu mahallerde, yayla geleneğinin devam ettiği ve göçmen tarım işçilerinin bulunduğu yörelerde, vatandaşların ibadetlerini rahat bir şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli tedbirler alınacak, mahalli imkanlar da devreye sokularak namaz kılınabilecek, çocuklara yaz Kur’an Kursu düzenlenebilecek mobil (çadır) mescitler, mülki amirden onay alınarak kurulacak. Mobil mescitlerde geçici görevlendirmeler yapılabilecek.
 
 
 
Bazı camiler, merkezi vaaz sisteminden ayrılacak, buralarda liyakat sahibi kişilerin vaaz etmeleri sağlanacak, yüz yüze vaaz arttırılacak. Vaazlar zamanında başlayış ezanla bitecek. Konu, özel olarak takip edilecek ve ilgililer bu hususta bilgilendirilecek.     
 
 
 
Fitreler her yıl başkanlıkça belirlendiğinden müftülükler ayrıca bir miktar belirlemeyecek. Yurt dışında ise müşavirlikler, ataşeliklerle koordine sağlayarak bulundukları ülkenin geçim standartlarına göre fitre miktarını belirleyecek.
 
 
CAMıLERDE TEDBıRLER
 
 
Ramazan öncesinde camilerin şadırvan ve tuvalet temizliği yapılacak, elektrik ve ısıtma tesisatı ile ses cihazları elden geçirilecek, merkezi sistemlerde sesin rahatça dinlenebilecek kalitede olması sağlanacak. Camilerin havalandırılmasına ve klimaların cemaati rahatsız etmeyecek şekilde çalıştırılmasına özen gösterilecek.
 
 
 Ses düzeni ezanın çevrede duyulmasını sağlayacak fakat yakın komşuları da rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanması temin edilecek. Vaaz, irşat ve mukabele programları cemaatin dikkatini çekecek ve takibini temin edecek şekilde her gün özel bir panoya yazılarak ilan edilecek, özel programlar toplumun her kesimine çeşitli yollarla duyurulacak.
 
 
 
ımkanlar ölçüsünde hiçbir cami görevlisiz bırakılmayacak.Camilerde kadınlara mahsus mekanların daha geniş, aydınlık, temiz ve sağlıklı olması yönünde çalışmalar yapılarak bu hususta herhangi olumsuz bir durumla karşılaşılmaması için çaba gösterilecek.
 
 
”çOCUKLARA HOşGöRüLü DAVRANILACAK”
 
 
 
Genelgede camiye giden çocuklarla ilgili de uyarıda bulunuldu. Buna göre, çocukların camiye ve cemaate katılmaları teşvik edilecek. Davranışlarıyla camide dikkati dağıtan çocuklara karşı kırıcı ve küstürücü tavır yerine onları camiye ısındıracak, sevdirecek ve camiden koparmayacak tarzda yumuşak, sevecen, hoşgörülü ve tatlı bir yaklaşım sergilenerek camilere olan ilgi ve sevgilerinin devamı ve pekiştirilmesi hedeflenecek. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle il ve ilçelerde en az bir cami, Kadir gecesi sabah namazına kadar ibadet etmek isteyenlere hizmet için açık bulundurulabilecek. Minarelerdeki kandiller Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak, imsak vaktinde söndürülecek.
 
Cemaat cami dışına taştığı zaman üzerinde namaz kılınacak halı, kilim, seccade gibi sergilerin temiz olarak vatandaşın hizmetine sunulmasına özen gösterilecek. ımam-hatipler namazlarda tadil-i erkana mutlaka riayet edecek, göçler, ziyaretler ve tatil kentleri dikkate alınarak ihtiyaç olan camilerde teravih namazı din görevlileri tarafından iki rekatta bir selam verilerek kıldırılacak.
 
 
Müftülükler Kur’an ziyafeti programları düzenleyebilecek, imkanlar ölçüsünde iftar yemekleri verebilecek.Genelgede yemek davetlerinin itibar kaybına sebep olabilecek tarzda olmamasına dikkat edilmesi istendi.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz