Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

MKÜ’ye Rusya’dan Ödül…

28 Aralık 2013 Cumartesi, 11:26
MKÜ’ye Rusya’dan Ödül…

MKü Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. ALPASLAN KAYA ve ekibi, Brüksel’de 14 ülkeden toplam 236 patentin yarıştığı bilimsel araştırmada “ıNOVASYON öZEL öDüLü” kazandı.     ALPASLAN; MKü’nün belirlediği Türkiye’de ilk 10 üniversite arasına girmesi adına üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını ve bilimsel çalışmaların uluslararası otoriteler tarafından da takdir edilmesinin kendilerini oldukça mutlu ettiğini dile getirdi. Hatay Mustafa Kemal üniversitesi, Bilimsel çalışmalarına yenisini katarak bir ödül de Rusya’dan aldı.

Mustafa Kemal üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Kaya ve ekibine ödül Rusya Federasyonu’ndan geldi.

Kısa süre önce Brüksel’de düzenlenen ve 14 farklı ülkeden 236 patentin başvurduğu yarışmada her ülke kendi adına yarışmış sadece Türkiye ve Romanya bu yarışmada iki ülke olarak yer almıştı. Jüri tarafından Brüksel’de yapılan patent yarışmasında iki ülkenin ortak çalışması sonucu elde edilen ürünün tek patent olması diğer ülkelerden gelen katılımcılara örnek olarak gösterildi ve Rusya’da düzenlenen ınnovasyon özel ödülü’ne layık görüldü.
Mustafa Kemal üniversitesi’nin bilim dünyasına kazandırdığı akademisyenlerden biri olan Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Kaya ise yaptığı açıklamada; Mustafa Kemal üniversitesi’nin belirlemiş olduğu ilk on üniversitesi arasına girmesi adına kendilerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını ve bilimsel çalışmaların uluslararası otoriteler tarafından da takdir edilmesinin kendilerini oldukça mutlu ettiğini dile getirdi.

Rusya’da düzenlenen yarışmada Türk tarafını temsil eden Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Kaya’nın oluşturduğu ekipte MKü Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Nizami Duran ve Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Anabilim Dalından Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mert yer alırken, Doç. Dr. Madalina Georgiana Albu’nun oluşturduğu Romanya ekibinde ise Dr. Zina Vuluga ve Dr. Luminita Florica Albu yer aldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz