Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

MKÜ’de şiddet ıddiası…

31 Ekim 2013 Perşembe, 10:29
MKÜ’de şiddet ıddiası…

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikası (BASK) Onursal Başkanı Metin Yılmaz, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Araştırma Hastanesi’nde sağlık skandalı yaşandığı iddiasında bulundu.
Yılmaz, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde (HGC) BASK ıl Temsilcisi Abdullah Gül ve yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği toplantıda, MKü Araştırma Hastanesindeki sağlık skandalının araştırılıp sorumluların üzerine gidilmesi gerekirken, MKü Rektörünün olayın üstüne kapatmaya çalıştığını sağlık skandalına şahit olanlara da tehditler savurduğunu iddia etti.
Rektör Salih Güder’in akıl almaz tavrına bir anlam veremediğini dile getiren BASK Onursal Başkanı Metin Yılmaz, rektörün üniversiteyi yönetemediğini ileri sürdü.

Yılmaz, MKü Araştırma Hastanesindeki sağlık skandalıyla ilgili iddiaları şöyle anlattı:
“25.10.2013 tarihinde 20 günlük bebeğin, ameliyatı sonrasında döverek uyandıran Anestezi Asistanı Dr. A.S.  hakkında soruşturma açılması ve tedbir amaçlı yasalara uygun bir şekilde gereğinin yapılması için Rektör Güder’e bildirdiğimizde; bu olaya karşı çıkan ve duyarsız kalmayan Anestezi Teknikeri Z.ç’ye şiddetli tepki göstermesi ve onu saçlarından tutup koridorda sürüklemekle tehdit etmesi bu olayı yapandan daha fazla kamuoyu önünde büyük bir suç işlemiştir. Bu vahim hareketi ile de insanlık dışı olayın korumacılığı ve savunuculuğu görevini üstlendiğini göstermektedir.

Bebeklerinin şifa bulması için bilim ve şifa yuvası olan MKü Araştırma Hastanesine başvurmuşlar; çok değerli hocalarımız tarafından gerekli operasyonlar yapılmış ancak; ameliyat sonrasında 20 günlük bebek Anestezi Asistanı A. S tarafından uyandırılmak için dövülerek şiddete maruz kalması tüylerimizi diken diken etmiştir. Bir umutla şifa bulmak için MKü. Araştırma Hastanesine başvuran vatandaşlarımızın zarar görmemesi için böylesine insanlıktan nasibini almamış kişilerin biran önce gerekli tedbirler alınarak yasal işlemler yapılmalıdır.”
Bu duruma insanlık adına duyarsız kalamayacaklarını savunan Yılmaz, Sessizlerin sesi, kimsesizlerin kimsesi olarak diklenmeden dik durarak 20 günlük bebeğin her türlü hakkının aranması ve bu tür insanlık dışı olan olayları durdurmak için elimizden gelini kanımızın son damlasına kadar yapacağımız inancıyla harekete geçtik” dedi. 

Metin Yılmaz, açıklamasının sonunda;  “Buradan Rektör Güder’e sesleniyoruz. Nasıl Galile dünyanın döndüğünü iddia ettiği için asıldığında dünya dönmeye devam ediyordu, şimdide bu olayı ortaya çıkaran bir anestezi teknisyeninden çok anne olan bir insanı saçlarından koridorda sürüklemekle tehdit ederken, MKü Araştırma Hastanesinde hala bu insanlık dışı hareketi yapanlar görev yapmaya ve tehditler savurmaya devam ediyor.  Bunu anlamıyoruz. Bu olan biteni Başbakan duyarsa ne yapacak merak ediyorum “ iddialarında bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz