Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

MKÜ’de Nevruz Kutlaması…

21 Mart 2009 Cumartesi, 10:45
MKÜ’de Nevruz Kutlaması…

Mustafa Kemal üniversitesi dün iki ayrı Nevruz kutlamasına ve sahipliği yaptı. Biri üniversite yönetiminin, diğeri MKü-öğDER’in olmak üzere, iki ayrı kutlama da halaylarla, coşkulu bir atmosferde gerçekleştirildi.
 
Mustafa Kemal üniversitesi öğrenci Derneği’nin (MKü-öğDER) gerçekleştirdiği coşkulu alternatif Nevruz kutlaması ilginç gelişmelere sahne oldu. Nevruz Destanını Kürtçe anlattı MKü-öğDER üyesi Necmettin Yılmaz, etkinlikler öncesinde Nevruz Destanı’nı, tarihteki Demirci Kava’nın kahramanlıklarını, Nevruz Ateşi’nin nasıl özgürlüğün simgesi olduğunu Kürtçe olarak anlattı.
 
öğrenciler yaktıkları elbiselerinin üzerinden atladı …
 
öğrenciler daha sonra beraberlerinde getirdikleri meşaleleri yere dizdi, ancak etrafta hiçbir odun parçası vb. bulunmadığından Nevruz ateşini yakmak için kendi ceket, kazak ve gömleklerini kullandı.
 
çok sayıda öğrenci Nevruz ateşi için elbiselerini feda ederken, yakılan ateşin üzerinden atlayarak Nevruz coşkusunu yaşamaya çalıştı. MKü-öğDER’in sıra dışı, alternatif Nevruz kutlaması davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla uzun bir süre devam etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz