Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

MKÜ’de Bilgilendirme Toplantısı..

15 Şubat 2012 Çarşamba, 17:26
MKÜ’de Bilgilendirme Toplantısı..

Mustafa Kemal üniversitesinde Farabi Kurum Koordinatörlüğün üç aşamalı olarak planladığı “Farabi Değişim Programı” seminerinin son aşaması MKü Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştiği bildirildi.
 
 
 
MKü basın bürosundan yapılan yazılı açıklamada, semirenin açılış konuşmasını yapan ve Farabi programının önemini vurgulayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Fatih Can; “Uzakdoğu ve Amerika karşısındaki teknolojik geri kalmışlıkları telafi etmek için tek yol eğitim ve teknolojik gelişimdir. Teknolojinin gelişimi içinde eğitimli insanlara ihtiyaç vardır.
 
 
 
Bu anlamda “Bologna Süreci” denen bir süreç geliştirildi. Bologna sürecinin bir ayağı da “Erasmus Değişim Programı”dır. Teknolojinin sadece ülkeler arasındaki işbirliği değil aynı zamanda kültüründe ülkeler arasındaki değişiminin sağlanması için Erasmus programı geliştirilmiştir. ülkemizde ise Erasmus programının bir benzerini hayata geçirmek üzere “Farabi Değişim Programı” adı altında başarıyla bu program uygulanmaktadır. üniversiteler, bilim ve eğitim merkezi olmalarının dışında kültürel bilişiminde, etkileşiminde merkezidir” dedi.
 
 
 
 
 
Fen Edebiyat Fakültemiz Matematik Bölümü’nden Farabi Bölüm Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Turgut Yeloğlu gerçekleşen programla ilgili değerlendirme yaparak konuşmasında bilimin sürekli değişen bir olgu olduğunu ve gelişimin değişimin bir parçası olduğunu söyledi.
 
 
 
 
 
Yeloğlu, Farabi programının öğrencilerimize birçok özellik kazandırdığını; bu kazanımların da deneyim, farklı ortamlarda ders işlenmesi, değişik alt kültürleri tanıma ve yeni arkadaşlar edinme, eğitim sonrası iş, mesleki bağlantılar ve farklı bir sistem görebilme olduğunu ifade etti.
 
 
 
 
 
Yapılan konuşmaların ardından Farabi Kurum Koordinatörü Uzman Mehmet şengül; Farabi Değişim Programıyla ilgili genel bilgiler, gerekli belgeler, sayısal veriler, programa başvuru süreci, programın avantajları ve dezavantajları ile internet sayfası hakkında bilgiler verdiği slâytlı sunum yaptığı belirtildi. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz