MKÜ’ Tarım Öğretiminin 168. Yılı…

15 Ocak 2014 Çarşamba, 10:08
MKÜ’ Tarım Öğretiminin 168. Yılı…

Tarım öğretiminin 168. Yılı MKü’de düzenlenen törenle kutlandı.
Tarım öğretiminin 168.Yılı üniversite Ziraat Fakültesi Tarafından Atatürk Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Kutlamaya katılan üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder konuşmasında, dün olduğu gibi bugün de milli ekonomimizin temelini teşkil eden ve temel ihtiyaçlarımızın kaynağı olan tarımın öğretiminin 168. yılı etkinliğinde bir arada olmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti.

ınsanoğlunun dünyaya geldiği andan son nefesini vereceği ana kadar nasıl beslenebileceğini düşündüğünü ve bunun yanında son nefesini verip son yolculuğuna uğurlanırken de yine tarım ürünlerine ihtiyaç duyulacağını dile getiren Rektör Güder; bu bağlamda tarımsal eğitimin kalitesi, tarımla ilgili kesimlerin yanında toplumumuzun tamamını ve gelecek kuşaklarımızı da yakından ilgilendirmekte olduğunu ifade etti.

 

Rektör Güder, tarımın değişen ekonomik koşullara uyum sağlayabilmesi için teknoloji ve eğitimle daha iç içe olması gerekliliğine dikkat çekerek, 1992 yılında kurulan Mustafa Kemal üniversitesi’nde ilk kurulan fakültelerden birisinin Ziraat Fakültesi olduğunu ve fakültede birbirinden değerli, bu alana baş koymuş akademisyenlerin kalifiye insan yetiştirdiğini bunun da bölge tarımının ihtiyacına cevap verdiğini aktardı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. ılhan üremiş ise küresel ısınmanın yol açtığı felaketlere değindiği konuşmasında, dünya nüfusunun ve tüketimin hızla artması, küresel iklim bozulması sonucu kuraklık, sel, taşkın gibi doğal afetlerin daha sık görülmesi, mücadelesi zor olan hastalık etmenlerinin yayılması, tarımsal ürünlerin biyodizel, biyomenzin ve hidrojen enerji şeklinde üretilmeye başlandığından söz etti.

Bitkisel ürünler ile hayvansal gıdalara olan talebin giderek arttığını kaydeden üremiş, “Bu nedenle tarım, insanın beslenme ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, tarıma dayalı sanayinin hammaddesi olması ve dışa bağlılığı önlemesi gibi yüce bir hedefe de hizmet edenlerin sektörü olarak kabul edilmeye başladı” diye konuştu.
Toplumumuzun gıda, giyim, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan, büyük istihdam oluşturan, sanayimize hammadde sağlayan, önemli ölçüde ihracat ürünü yetiştiren ve ülkeye döviz kazandıran sektörlerin başında tarımın geldiğini belirten Sever, tarımın sanayinin bir lokomotifi olduğunun altını çizdi.
Sever; tarımda başarının çağdaş, yenilenebilir, doğayı bozmayan, çevreyi koruyan, sürdürülebilir tarım tekniklerini kullanarak, ürünün nitelik ve niceliğinin artırılması ile mümkün olabileceğini savunarak bunun da ülkeler arası gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracağını kaydetti.

 

Son olarak Prof. Dr. Cafer Mart’ın, Türk tohumculuk sektörü, hedefleri ve vizyonu hakkında bilgiler verdiği program, plaket takdimiyle sona erdi.
Sütçü ımam üniversitesinden Prof. Dr. Cafer Mart’ın davetli konuşmacı olarak katıldığı programa Kamu ve Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra birçok akademisyen katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz