Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

MKÜ’ de Uyku Bozuklukları Tedavisi…

11 Şubat 2010 Perşembe, 10:10
MKÜ’ de Uyku Bozuklukları Tedavisi…

Mustafa Kemal üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ nde polisomnografi (uyku bozuklukları ) laboratuvarı hizmete açıldı.
 
Mustafa Kemal üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sabahat Akoğlu açıklamasında “Uyku apnesi, uykuda solunumun durmasıdır. Son yıllarda bu konunun önemi kavranmıştır ve Türkiye’ de insidansı %1-5 arasındadır. Uykuda horlama, gündüz uykululuk hali sık görülen belirtilerdir ve kilo artışı, alkol kullanımıyla horlama artar. Bu hastalarda bir işe konsantre olma güçlüğü, gündüz uyuklamaları vardır ve araç kullanırken uyuyakalmaları ölümlerle sonuçlanan ciddi trafik kazalarına yol açabilmektedir.
 
 
Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar gibi ciddi komplikasyonlar da bu hastalarda görülebilir. Polisomnografi kesin tanı konulmasında gereklidir. Hastalar bir gece boyunca yatırılır. Vücudun çeşitli bölgelerine elektrotlar bağlanarak uyku evreleri, solunum eforu, hava akımı, elektrokardiyografi, elektromiyografi, elektroensefalografi, oksijen satürasyonu kayıtları alınır. Ayrıca uyku apne tanısı alan ve gece CPAP cihazı kullanması gereken  hastalarda ek bir çalışma ile titrasyon yapılır.
 
Dr. Akoğlu “Böyle bir laboratuvarın hastanemizde açılması hastalarımız için büyük şans. Hastanemize her zaman destek veren Rektörümüz Prof. Dr. M. şerefettin Canda’ ya teşekkür ederim.” dedi.
 
 
 
Prof. Dr. M. şerefettin Canda “Hatay’ da Polisomnografi kaydı yapan bir merkez bulunmadığı için bu güne kadar hastalarımız diğer illere sevk ediliyordu. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalımız bünyesinde yeni kurulan Uyku Laboratuvarının ilimizde önemli bir gereksinimini karşılayacağına inanıyoruz. Doç. Dr. Sebahat Akoğlu’ nun sorumluluğunda iki teknisyenin görev yapacağı ünitemiz hasta kabulüne başlamıştır. Hastaların öncelikle Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvurmaları gerekmektedir. Burada ilk değerlendirmeleri yapılarak gerekli görüldüğünde Polisomnografi için randevu verilecektir.
 
Ortadoğu’ nun tıp ve sağlık merkezi olma yolunda hızlı ilerlediklerini ifade eden Rektör Canda “Tam teşekküllü bir hastane olarak, başvurulan bir referans merkezi olmak en büyük hedefimizdir.” dedi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz