Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Mitinge destek CHP’den…

11 Şubat 2013 Pazartesi, 18:41
Mitinge destek CHP’den…

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Suriye’ye demokrasi götüreceklerini söyleyenlerin, ölüm, yıkım ve gözyaşı götürdüklerini söyledi. Eğitim-ış’in, ‘Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir’ mitingine destek vererek bir konuşma yapan Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, ‘Suriye’ye demokrasiyi götüreceğiz diyenler Suriye’ye ölüm, yıkım ve gözyaşı götürmüştür. ışte AKP’nin uluslar arası politikası budur’ tepkisinde bulundu. Milletvekili Refik Eryılmaz, Basın açıklaması yapmak, böyle bir miting eylemine katılmak ve yürüyüş yapmak anayasal güvence altında olan demokratik bir hak olduğunu belirterek konuşmasında, görüşlerini şöyle dile getirdi:

‘Bu hakkın engellenmesi, soyut ve afakî gerekçelerle, vatandaşlarımızın bu yasal ve anayasal haklarının engellenmesini biz doğru bulmuyoruz. Bölge böyle bir kaosa sürüklenirken komşumuz savaşın eşiğine gelmişken, bölge insanı ekonomik, sosyal, siyasal anlamda bu kadar etkilenmişken vatandaşlarımızın bu anlamda tepkisini ortaya koymasına engel olmaya hiç kimsenin hakkı yoktur’.
 
 
200 ARAç TüRKıYE’DEN SURıYE’YE NASIL GöTüRüLDü?

Milletvekili Refik Eryılmaz, konuşmasında daha önce gündeme getirdiği 200 aracın Türkiye’den Suriye’ye nasıl götürüldüğüne değinirken, eleştirilerini şöyle sürdürdü:  

‘Bugün Hatay sınır sevkine dönmüştür. Kimin girdiği, kimin çıktığı belli değil. Bugün Türkiye’nin değişik illerinden, ilçelerinden 200 araç Türkiye’den Suriye’ye götürülüyor. Orada savaşta ve kaçakçılıkta kullanılıyor. Ben yetkililere soruyorum, Bu araçları satmak değil, 200 araç sınırdan nasıl geçti? Bunu yetkililerin derhal çıkıp açıklaması lazım. Vatandaşlarımızın bu mağduriyetini kim giderecek?

Suriye’ye demokrasiyi götüreceğiz dediler. Biz olayın daha başında Suriye’ye gittiğimizde, gittiğiniz yol, yol değil, bölgeyi felakete sürüklüyorsunuz dedik. Bu politikalarınızdan vazgeçiniz dedik. O tarihte daha 2 bin kişi ölmemişti. Geldiğimiz süreçte Suriye’de 60 bin Suriyeli vatandaş, bu savaşta öldürülmüş. Suriye’ye demokrasiyi götüreceğiz diyenler Suriye’ye ölüm, yıkım ve gözyaşı götürmüştür. ışte AKP’nin uluslar arası politikası budur. Bizi komşu, kardeş ve dost Suriye halkıyla bu duruma getirenleri buradan kınıyoruz. 

 
Bu izlenen politikanın ne Suriye halkına, ne de Türkiye halkına hiçbir şey kazandırmadığını, aksine Suriye’de ölüm, kan ve gözyaşı getirdiği gibi Türkiye’deki halklara ekonomik anlamda, sosyal anlamda çok ciddi sıkıntılar yaşatıyor. Bölge ekonomisi iflasın eşiğine geldi. ıhracatçısından, nakliyecisine, sanayicisinden, turizmcisine ve sınır ticaretine kadar bölge tamamen etkilenmiş durumdadır. Kilis’e, şanlıurfa’ya, Gaziantep’e gittik aynı sıkıntılar yaşanıyor. Ama hükümet bu sıkıntılara kulaklarını ve gözlerini kapatmış, küresel güçlerin taşeronluğunu yapmakta ısrar ediyor. Biz tepkimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Biz bu kirli politikalara karşı durmaya devam edeceğiz’. dedi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz