Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Milyonlarca üniversite mezunu işsiz!..

23 Şubat 2013 Cumartesi, 15:07
Milyonlarca üniversite mezunu işsiz!..

CHP Antakya Merkez Gençlik kolları Başkan Yardımcısı Eda Güler, AKP iktidarının Türkiye’deki eğitim sistemini itibarsızlaştırdığını öne sürdü. Yaptığı yazılı açıklamasında, bir ülkedeki eğitim düzeyinin o ülkenin dünyadaki itibarını yansıttığına vurgu yapan Eda Güler, görüşlerini şöyle dile getirdi:
 
‘ünlü filozof Einstein’ın da belirttiği gibi Birisinin atom bombası yapmasına yardım etmekten daha kötü sadece bir şey var. Eğitim, insanın okulda öğrendiği her şeyi unuttuğunda arta kalandır’ sözü bazı şeyleri açıklar nitelikte bundan yola çıkarsa Türkiye Nüfusunun yaklaşık 72 milyon ve öğrenci sayımız 18 milyon Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan daha fazla olduğunu düşünürsek eğitime ne kadar önem vermemizin gerektiği apaçık ortadadır.
 
çünkü genç eğitimli nüfus muasır medeniyetler seviyesine çıkmamızdaki en büyük etkendir. Ama AKP hükümeti bunun tam tersini düşünüyor olmalı ki ılköğretim içler açısı. Eğitim 12 yıla çıkarılmış olmasına rağmen halen istenilen düzeyde nitelik kazandırılamamıştır. Türkiye de sayısı bilinmeyecek kadar lise türü var ve tam olarak Ne işe yaradıkları ise meçhul’.
 
MıLYONLARCA üNıVERSıTE MEZUNU ışSıZ
 
Eda Güler, her yıl eğitim sisteminin değişmesinden dolayı milyonlarca üniversite mezunun işsiz olduğunu dile getirdiği açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:
‘Nerdeyse her yıl değişen eğitim sistemi devletin yaptığı her sınavdan sonra ortaya çıkan sorunlar milyonlarca öğrencinin sınavlarda sıfır çekmesi yanlış giden bir şeyler olduğunun kanıtıdır. Bu yanlışlıkların en büyük mağduru da her zamanki gibi veliler oluyor madden ve manen etkilenen veliler; geleceğinden şüpheli bir şekilde okula gönderiyor çocuklarını ve maalesef ülkemizde milyonlarca üniversite mezunu işsiz olduğunu varsayarsak bunda da haksız sayılmazlar. AKP hükümetinin uyguladığı bu eğitim politikasının ülkede ne denli bir atom bombası yarattığı ilerleyen dönemde daha net ortaya çıkacaktır.
 
öyle bir duruma geldik ki Eğitim kalitesinin yetersizliği artık en yetkili ağızlar tarafından bile konuşuluyor oldu. Milyonlarca okuduğunu anlamayan, yabancı dil becerisi kazanmamış, kültürel yapısı zenginleşemeyen, matematik bilmediği için soyut düşüncenin gelişmediği, analiz yapma düzeyi düşük olan öğrenci kitlesi ile karşı karşıyayız.
 
Ne yazık ki gerekli önlemler de alınmıyor. Yapılan kamuoyu yoklamaları toplumun eğitim sistemini ezberci gördüğü, Milli Eğitim okullarının istenilen ölçüde eğitim vermediği, bunun yerine özel okullara imkânlar ölçüsünde öğrencilerini kaydettirmek istedikleri görülmektedir. özel okullar da, sınav başarısına odaklanmış bulunmakta, öğrenciyi yeterince geliştirememektedir. öğrencilerinde büyük çoğunluğu da zaten eğitimi ezberci buluyor. Bunun sonucu doğal olarak ulusal ve uluslararası sınav sonuçlarına yansımaktadır.
 
ülkemizin artık bugünkü Milli Eğitim politikası ile üniversiteye nitelikli öğrenci ve insan yetiştirmekten yetersiz kaldığı her yıl yapılan sınavlar ile görülmektedir. Türkiye’nin bu eğitim yapısı ile arzuladığı gelişmişliği yakalayamayacağı aşikardır’.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz