Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Milletvekili Akgöl; katliamı lanetledi…

01 Temmuz 2013 Pazartesi, 23:36
Milletvekili Akgöl; katliamı lanetledi…

2 Temmuz 1993 Günü Sivas’ta Gerçekleştirilen Katliamı Lanetle Kınıyan Hatay milletvekili Hasan Akgöl; Her fırsatta toplumu kamplaştırmaya çalışan açıklamalar yapan bir başbakan, toplumsal barışı örgütleyemez.” Dedi. Milletvekili; Akgöl; “20 yıl önce, 2 Temmuz 1993’de Sivas’ta 35 canımızı kaybettik. Bu katliamın yıldönümü vesilesiyle, yitirdiğimiz yurttaşlarımızı bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyorum.” şeklinde görüş bildirdi.
 
Milletvekili Akgöl’ ün açıklaması aynen şöyle:“20 yıl önce Madımak Oteli’nde yakılan insanlar bu ülkenin aydınlık yüzleri, onurlu yurttaşlarıydılar. 2 Temmuz bugünkü iktidar sahiplerinin içinden geldiği linç kültürünün bir ürünüydü, bu katliamın sanıkları birer birer serbest bırakıldılar. Katliam sanıklarının avukatlarının geldikleri makamlar incelendiğinde durum daha net anlaşılacaktır. Tarihten bu güne “din elden gidiyor” diyerek gericiliği, “Türkiye bölünüyor” diyerek milliyetçiliği körükleyenler, Malatya’da, Maraş’ta, çorum’da, Sivas’ta, Gazi’de, Kızılay’da, Hatay’da nice canlarımızı gözlerini kırpmadan katletmişlerdir. 
 
Yıllardır ülkemizdeki Alevi yurttaşlarımızın sorunu, toplumun gözü önünde duruyor ve çözüm bekliyor. Alevi gerçeğini anlama ve bu toplumunun yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için daha kaç yıl geçmesi gerekmektedir? Daha kaç yurttaşımızın bedel ödemesi gerekmektedir? Bugüne kadar siyasi iktidarların izledikleri politikalar, çözümden değil, sorunun devamından yana olmuştur. Alevileri ve taleplerini yok sayan tutum ve yaklaşımlar sürdürüldüğü sürece, ülkemizde toplumsal barıştan bahsetmek hayalden öte bir anlam ifade etmeyecektir.
 
şimdi Alevi toplumunun taleplerini dikkate alıyormuş gibi davranan AKP Hükümeti’nin, bu yurttaşlarımızın sorunlarına çözüm üretme iradesine sahip olmadığı ortadadır. AKP hükümeti ve başbakanı takiye yapmaktadır. Her fırsatta toplumu kamplaştırmaya çalışan açıklamalar yapan bir başbakan, toplumsal barışı örgütleyemez. 
 
En demokratik ve barışçıl bir hak arama eylemi olan Gezi’de, polisin kullandığı aşırı güç karşısında camiye sığınan yurttaşlarını, caminin müezzini aksini söylemesine rağmen, camide içki içtikleri yalanına başvurarak hedef gösteren, topluma kin ve nefret tohumları serpen bir başbakan, toplumsal barışa hizmet edemez. Bütün bu nedenlerle AKP yalanları ile kaybedilecek vakit yoktur. önümüzde yerel seçimler var, halkımızın AKP hükümetine ilk yenilgisini tattıracağı yer ve zemin yerel seçimlerdir. Türkiye halkı önümüzdeki süreçte sandıkta bu komplocu, işbirlikçi hükümetin biletini kesmelidir.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz