Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Mete Aslan Yanıt Verdi…

13 Aralık 2013 Cuma, 14:22
Mete Aslan Yanıt Verdi…

ıskenderun Belediyesi eski Başkanı Mete Aslan, son günlerde çıkan haberlerde şahsını hedef alan suçlamalarda bulunulduğundan kamuoyunu aydınlatma ihtiyacı duyduğunu söyleyerek bir basın açıklaması yaptı.
 
Mete Aslan, 15 yıl aralıksız belediye başkanlığı yaptığı ıskenderun’da hiçbir ayrımcı anlayış içine girmediğini ifade ederek şöyle konuştu:
“Belediye Başkanlığı görevini aralıksız 15 yıl yaptığım ıskenderun ilçesinde hiçbir ayrımcı anlayış içerisine girmedim. Aslen Hatay’ın Samandağ ilçesi doğumlu olduğumdan ve Hatay’da tüm medeniyetler ile din ve mezhep kardeşliği terbiyesi aldığımdan, bir ayrımcılığa girdiğimin iddia edilmesi Hataylı olmakla bağdaşmaz. Kaldı ki Alevisi, Sünnisi ile Katoliki, Ortodoksu, Protestanı ile Ermenisi, Kürdü ile Türkü ve Arabı ile tüm ıskenderun halkı beni 3 dönem üst üste ıskenderun Belediye Başkanlığı makamına taşımıştır. Bugün Hatay’da yaşayan tüm vatandaşlar kendi şehirleri için her zaman ıskenderun’u örnek görmüşler ve ıskenderun’ da 15 yıl belediye başkanlığını yapmış Mete Aslan gibi birisinin belediye başkanları olmasını istemişlerdir’.
 
Mete Aslan, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı için CHP Genel merkezine müracaat etmedim. Ancak CHP içinde benim büyük şehir adayı olmam için gönül veren sevgili dostlarım var. ınsanların gönüllerine girmeyi zorla yapamadığınız gibi gönüllerinden çıkmayı da zorla yapamazsınız. Nitekim Cumhuriyet gazetesi kaynaklı haberlerdeki “CHP ıskenderun ılçe örgütündeki bir takım isimlerin, şahsıma ve adıma karşı gönül dışı davranış içinde olmaları, CHP Genel Merkezine iletişim yolları ile veya bizzat ulaşıp, beni aday olarak görmek istemediklerini belirtmeleri güzel demokratik bir hareket olup, zorla gönüllerine girmem de söz konusu olamaz.
“Cumhuriyet Gazetesi kaynaklı haberde, benim dönemimde 2 gazetecinin bıçaklandığı, CHP ilçe başkanının yumruklu saldırıya uğradığı, SHP ilçe Başkanlığının kurşunlandığı yönünde ve benim yaptığım veya yaptırdığım imasına gelecek yorum bulunmaktadır. Bütün bunların bana mal edilmesi bu hususta hakkımda şikâyetçi olması, şikâyet neticesinde soruşturma açılması, soruşturma neticesinde ceza davası açılması ve ceza davası neticesinde bu suçlardan mahkûm olmamı gerektirir. Ancak bırakın usulü son mahkûmiyet kararını hakkımda soruşturma bile bulunmamaktadır.
 
Alevi Kültür Derneklerine zorluk çıkardığıma ilişkin iddialara gelince, Belediyelerin her hangi bir STK bağışta bulunması, yer tahsis etmesi mevzuata uygun değildir. Alevi Kültür Derneği temsilcisi arkadaşlarım benden belediyeye ait arazi, arsa tahsis etmem için ricada bulundular. Mevzuata uygun olmadığını söyledim. Ben mevzuata göre Cem Evi, Cami, Kilise gibi dini mabetlere yer tahsisinde bulunamam dedim. çıkardığımı iddia ettikleri zorluk budur.”şeklinde açıklamalarda bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz