Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Memur sen haklarını sıraladı…

21 Ağustos 2009 Cuma, 18:43
Memur sen haklarını sıraladı…

Memur-Sen Konfederasyonu olarak, bu yıl ki toplu görüşme masasına 376 bin 355 üye sayısıyla heyet başkanı olmanın sorumluluğuyla oturduklarını belirten Memur Sen Hatay ıl Temsilcisi Ali Bayır, toplu sözleşmenin kamu görevlilerinin hakkı olduğunu söyledi.
 
Memur Sen Hatay ıl Temsilciliği tarafından Ulus alanında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Bayır, yetkili sendika olarak oturdukları toplu görüşme masasında, kendi üyeleriyle birlikte 2 milyon 200 bin kamu görevlisinin mali, idari ve sosyal haklarını artıracak ve geliştirecek kazanımlar elde etmek için sıkı bir pazarlık yürüttüklerini belirtti.
 
15 Ağustos’taki ilk oturumda konfederasyonun ve kamu görevlilerinin öncelikli ve mutlak talebi olan toplu sözleşme ve grev hakkını dile getirdiklerini vurgulayan Bayır, “Bu önerimiz doğrultusunda toplu sözleşme ve grev hakkı gündeme alındı. Bugün toplu görüşme masasında tartışılacak olan toplu sözleşme ve grev kamu görevlileri ve sendikalar için yerine getirilmesi gereken talep ve beklenti değil, Anayasa’nın 90. maddesi ve uluslararası sözleşmelerden doğan bir haktır.
 
Bu uluslar arası hukuktan doğan hakkın en kısa sürede gerçekleştirilmesini, 2010 yılında yaptırım gücü olmayan işlevsiz toplu görüşme sisteminin tarihteki yerini almasını, toplu sözleşme düzeninin ise kamu görevlilerinin geleceğinin belirlendiği bir zemin olmasını bekliyoruz” diye konuştu. Hükümetten taleplerini de dile getiren Bayır, bunları “Kamuda farklı istihdama son verilmeli. Kamu çalışanlarının ücretleri 2010 yılında yüzde 11 artırılmalı. Ek ödemede en az 80 TL olmak üzere artış yapılmalı.
 
Toplu görüşme primi 28 TL olmalı. Gelir vergisi oranları 5 puan indirilmeli veya her ay 100 TL kriz çeki verilmeli. Kalkınmada öncelikli bölge tazminatı verilmeli. Aile yardımı 47 TL artırılmalı. çocuk yardımında sayı sınırı kaldırılmalı. Yiyecek ve giyecek yardımı nakden verilmeli. En düşük bekar memur maaşı bin 360 TL olmalı” şeklinde sıraladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz