Son Dakika
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Mehmet Akif Tarihimize Yön Vermiştir…

14 Mart 2012 Çarşamba, 09:09
Mehmet Akif Tarihimize Yön Vermiştir…

Dr. Mustafa Gençay Anadolu Lisesi ıstiklal Marşı’nın kabulü’nün 91. yıldönümünde, ıstiklal Marşı’nın kabulü Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenledi.
 
Antakya Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Dr. Mustafa Gençay Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Necati Günay, ıstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un tarihimize ve geleceğimize yön veren dev şahsiyetlerden biri olduğunu söyledi.
 
 
 
ıstiklal Marşı’nı anlamak için, onun hangi şartlar altında yazıldığını ve dönemi bilmek gerektiğini kaydeden Günay, Kurtuluş savaşı yıllarında Anadolu’da yanan ateşi kuvvetlendirecek ve milleti harekete geçirecek bir marşa ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Milli mücadele döneminde milli marşın yazılması için bir yarışma düzenlenmiş, yarışmaya gönderilen 724 şiirden 6 tanesi değerlendirmeye alınmış fakat bunlardan hiçbirinin Milleti harekete geçirecek ruha sahip olmadığından, istiklal Marşımız olmaya uygun görülmemiştir.
 
 
 
Bunun üzerine Mehmet Akif’e gidilmiş fakat Mehmet Akif “Ben bu millete parayla marş yazmam” cevabını vermiştir.” Dedi. Verilecek paranın muhtaçlara dağıtılması kaydıyla, Mehmet Akif Ersoy’un dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından ikna edildiğini vurgulayan Günay, “ Mehmet Akif’in ıstiklal Marşı”nı yazmayı kabul etmiş ve ıstiklal Marşımız 1 Mart 1921’de mecliste okunduktan sonra 12 Mart tarihinde resmen kabul edilmiştir” şeklinde konuştu.
 
 
 
Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi ile okul öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı oratoryo sahnelendi.
 
 
 
Törene, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Kültür ve Turizm ıl Müdürü Aysun çakar çelenk ile bazı kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz