Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

“Medeniyetler Kulesi”

16 Ağustos 2012 Perşembe, 12:55
“Medeniyetler Kulesi”

Antakya Belediye Başkanı Savaş, Hataylı Ressam Atıf Gülücü tarafından tasarlanan “Medeniyetler Kulesi Maketi” halkın beğenisine sunulacak, eserin Antakya halkı tarafından benimsenmesi halinde, gerekli alt yapı ve fizibilite çalışmaları yapılarak hayata geçirilebilir”
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
Hataylı Ressam Atıf Gülücü tarafından tasarlanan “Medeniyetler Kulesi Maketi” tanıtım sergisi açıldı. 
 
 
 
Antakya Belediyesi eski binasında düzenlenen açılış töreninde konuşan Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent’in tanıtımına ve kültürüne katkı sağlayabilecek her projeyi hayata geçirmek için çaba sarf ettiklerini dile getirerek, eserin Antakya halkı tarafından benimsenmesi halinde, gerekli alt yapı ve fizibilite çalışmaları yapılarak hayata geçirilmeye çalışılacağını belirtti.
 
 
 
Antakya’yı Hiç Unutmadım
 
 
 
26 yaşındayken Antakya’dan ayrılarak Almanya’ya yerleştiğini kaydeden Hataylı Ressam Atıf Gülücü ise, Almanya’da kaldığı 32 yıllık süre boyunca Antakya’dan hiçbir zaman kopamadığını ifade ederek, kentin adını dünyaya duyurmak ve Antakya’ya layık bir mozaik taşı olmak için çalıştığını söyledi. 
 
 
 
Gülücü, tarihiyle ve kültürel öğeleriyle her çağda var olmuş olan, bir medeniyetler mozaiği haline gelmiş Antakya’nın görsel zenginliklerine yenisini katmak adına üç boyutlu “Medeniyetler Kulesi” maketi çalışması hazırladığını kaydetti. 
 
 
 
üç Semavi Dini Sembolize Edecek
 
 
 
Maketin tarihte çok önemli bir yere sahip olan ve günümüzde de bu önemini koruyan barış ve hoşgörünün başkenti Antakya’nın uluslararası bir simgesinin olması ve birçok yönden insanlara hizmet etmesi için tasarlandığını belirten Gülücü, “En önemli özelliklerinden biri Musevilerin simgesi Siyon Yıldızı, Hıristiyanların simgesi Hac, ortada ise kubbenin üstünde ıslam’ın simgesi hilal bulunmaktadır.
 
 
 
 Her bir dinin sembollerinden 2’şer tane köşelere gelecek ve ıslam sembolü 1 tane kubbenin tam ortasında olacaktır.
 
 
 
 Bu semboller sürekli döner halde olup ve kulenin bütün cephelerinden her saat başı eşit bir şekilde görüneceklerdir” diye konuştu. 
 
 
 
Medeniyetler Kulesi Maket tanıtım sergisi cuma gününe kadar açık kalarak, Antakya halkının beğenisine sunulacak. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz