Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Medeniyetler Korosu Almanya’daydı…

29 Kasım 2013 Cuma, 10:30
Medeniyetler Korosu Almanya’daydı…

Farklı din ve meslekten insanların bir araya gelerek oluşturduğu Antakya Medeniyetler Korosu, Hamburg ve Bremen’de verdiği konserlerle bir kez dostluk ve barış havası estirdi.
 
Konsere katılan farklı dinlerden müzikseverler, yaşadıkları bu sevgi ve hoşgörü atmosferden sonra Türkiye’nin medeniyetlerin beşiği olduğu düşüncesinde birleşti.
üç semavi dinden ve farklı mesleklerden insanların bir araya gelerek oluşturduğu Antakya Medeniyetler Korosu, Bremen ve Hamburg’da konser verdi. Seslendirdiği farklı kültür ve inanç çevrelerine ait şarkı ve ilahilerle dünya çapında ünlenen koro, barış ve kardeşlik mesajlarını müzikle yineledi.
 
Hanseforum organizasyonuyla Bremen’de düzenlenen konser, Bremen’de Eyalet Başbakanı Jens Böhrsen ile Hannover-Bremen Başkonsolosu Mehmet Günay’ın himayesinde tarihi Frauenkirche salonunda gerçekleşti.
Konseri büyük bir memnuniyetle himayesine aldığını belirten Eyalet Başbakanı Böhrsen, “Bu koro kültürler ve dinler arası diyalogun yaşanıla birliliği için çaba sarf ediyor. üç semavi dinin üyeleri etnik kökene bakmaksızın birlikte barış mesajları veriyor” dedi.
Başkonsolos Mehmet Günay: “Antakya Medeniyetler Korosu bu akşam Türkiye’nin medeniyetlerin beşiği olduğunu ve farklı dinlerden insanların birlik beraberlik içinde bir arada yaşayabileceklerini en güzel şekilde gösterdi. Türkiye’nin sevginin harman olduğu bir yer olduğunu hissettirdi. Salonda çok harika bir atmosfer elektrik vardı” ifadelerini kullandı.
 
Hamburg’daki organizasyon Am Markt Blankenese Kilisesi’nde Hanseforum ve Welteşos Derneği tarafından gerçekleştirildi. Konserde konuşan Hamburg Başkonsolosu Mehmet Fatih Ak, “Hem Türk vatandaşlarımız hem de Almanlar bu gecede çok güzel bir atmosfer yaşadı.
Hoşgörü, sevgi ve barış adına çok güzel bir gece oldu” dedi. Konsere katılan Dünya Dinleri Akademisi Başkanı Prof. Wolfram Weisse ise koronun Hamburg’a gelmesinden duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Weisse, “çok güzel bir organizasyon oldu. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz