Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Medeniyetler Korosu 5 Yaşında…

26 Nisan 2012 Perşembe, 11:00
Medeniyetler Korosu 5 Yaşında…

15 Nisan 2007 de kurulan, Türkiye’de ve Dünya’da 100’ün üzerinde konser veren Antakya’nın gönüllü tanıtım elçisi Antakya medeniyetler korosu 5. yılını kutluyor.

H.Bozok

Antakya Medeniyetler korosu Başkanı Yılmaz özfırat, Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) basın toplantısında, 2007 yılı Turizm Haftası’nda bir proje olarak ortaya çıkan Medeniyetler Korosu’nun 5 yılını doldurduğunu ve bu uzun solukluluğun nedeninin Antakya’nın sahip olduğu zenginliklerin çokluğundan kaynaklandığını söyledi.
 
Hiçbir maddi kaygı veya beklenti olmadan sadece insanlara barış ve hoşgörü mesajları verme adına çalışmalarını yürüttüklerini kaydeden özfırat, bugüne kadar verdikleri tüm konserlerde amaçlarının özelde Antakya’nın genelde ise Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak, insanlığı doğruya ve güzelliğe yönelterek medeniyetler arasında köprü oluşturup, evrensel bir dil olan müzikle bir arada tutmak olduğunu belirtti.
 
Her konserde, organizasyonu yapan kişiden bir hayır kurumuna ya da engelli bir kişiye tekerlekli sandalye almasıyla ilgili talepte bulunduklarını ifade eden özfırat, bu proje sayesinde birçok engelliyi araç sahibi yaptıklarını, ayrıca koro üyelerinin kendi aralarında topladıkları paralarla da iki üniversite öğrencisinin eğitimini tamamlamasında maddi destekte bulunduklarını kaydetti.
 
28 Nisan’dan itibaren yoğun bir döneme gireceklerini ifade eden özfırat, 28 Nisanda ıstanbul’da Aya ırini Kilisesi’nde bir konser vereceklerini ve ardından, 3-4-5 Mayısta ısviçre, 16 Mayıs Bolu, 18 Mayıs Ankara, 25 Mayıs ıstanbul, 01 Haziran Adana ve 29 Haziranda  Ankara’da Hatay Günleri etkinliği kapsamında TRT Arı Stüdyolarında, TRT ekranlarından naklen yayınlanacak bir konser vereceklerini dile getirdi.
 
Bu konserlerin ardından Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği müzakerelerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan “Türkiye Yüzer Sergisi” Projesi kapsamında 22 Ekim’de yola çıkacak ve 15 ülkeye uğrayacak olan gemiye davet edildiklerini belirten özfırat, 34 gün sürecek bu seyahatte, koronun, her limanda konserler vererek Türkiye’nin tanıtımını yapacağını ifade etti.
 
 “ılki 1926 yılında Atatürk’ün talimatıyla “Genç Türkiye Cumhuriyeti”ni tanıtmak amacıyla düzenlenen “Seyr-i Türkiye” yüzer sergisinden 86 yıl sonra, bu defa her alanda büyük gelişmeler kaydetmiş, siyasi ve ekonomik açılardan dünyanın saygın bir ülkesi konumuna gelen “Modern Türkiye” tanıtılacak. Proje kapsamında, Yunanistan, ıtalya, Fransa, ıspanya, Portekiz, ıngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Danimarka, Polonya, Letonya, Finlandiya ve ısveç limanlarında Avrupa kamuoyuna ülkemiz adına tanıtım çalışması yapılacak. 22 Ekim-22 Kasım tarihleri arasında 14 Avrupa ülkesinin limanları ziyaret edilecek.
 
 Geminin rotasında bulunan bu limanlarda da koromuz, birer konser verecek. 3 semavi dine mensup 130 kişiden oluşan koromuz, proje sayesinde hem ülkemizin tanıtımını yapacak hem de dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verecek.”AGC Başkanı Ahmet Abdullahoğlu da, Dünya medeniyetler tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan Antakya’yı, sahip olduğu zenginliklerle elde edemediğimiz tanıtım fırsatını Antakya Medeniyetler Korosu sayesinde yakaladığımızı belirterek, Koronun kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz