Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Meclis’ te bayram kaçamağı!

22 Eylül 2009 Salı, 12:57
Meclis’ te bayram kaçamağı!

Hatay eski meclis binası giriş balkonunda usulsüz ve tarihi dokuyu bozacak nitelikte tadilat yapılması üzüntü yarattı…Tarihi dokuya da zarar veren tadilat karşısında yetkililerin sessiz duruşu vatandaşlarca şaşkınlıkla karşılanıyor.

 Meclis binasında “bayram kaçamağı”
 
Hatay tarihi ile anılan ve Hatay’ın kent simgesi konumunda olan, eski meclis binasının ticari kaygılarla bozulması Hataylıların moralsiz bir bayram geçirmelerine neden oldu.
Güney Döviz’ in kiraladığı ve tadilat yaptırarak Hatay’a kazandırdığı Meclis binasının “Kültür Merkezi” olarak hizmet vermesi Hatay’ ın tarihi dokusuna önem veren insanlar tarafından sevinçle karşılanmıştı.

Onuncu Köy Gazetesi haberinde, bayram tatiline denk getirilerek, meclis salonunun girişine yapılmak istenen tadilatın kuşku uyandırdığı belirtiliyor. Alınan bilgiye göre, KUDEP’in 30.07.2009 tarihli 5182 sayılı kararı ile tadilat yapıldığı belirtilmekte; ancak bu tadilatı kapsamadığı da bilirkişilerce de söylenmektedir.

Konu ile ilgili görüşüne başvurulan bilirkişi, “Bu tür restorasyon ve tadilatlar yapılır, ancak bu tadilatın kanuni bir yanı ve restorasyon projesi olmadığı anlaşılıyor.” açıklamasıyla durumun önemini bir kez daha gözler önüne seriyor…

Yangından mal kaçırır gibi tadilat mı yapılır? Bayrama denk getirilip bitirilmeye çalışılması da soru işaretlerini artırıyor. Onuncu Köy Gazetesi haberinde, Meclis Kültür Merkezi ve Güney Döviz sahibi Mehmet Güney’ in AKP’de çok üst düzeydeki siyasi çevreye güvenerek ve sırtını onlara yaslayarak dilediği gibi davrandığı iddia ediliyor.

 

Hatay’ın tarihi binaları umursanmıyor!

Hatay eski meclis binası giriş balkonunda usulsüz ve tarihi dokuyu bozacak nitelikte tadilat yapılması basına yansıdığı halde, kaçak tadilata “Dur!” diyen bir merci olmadı…Güney Döviz’ in kiraladığı ve tadilat yaptırarak Hatay’ a kazandırdığı Meclis Binası’ nın “Kültür Merkezi” olarak hizmet vermesi Hatay’ın tarihi dokusuna önem veren insanlar tarafından sevinçle karşılanmıştı.

 

Ancak bayram tatiline denk getirilerek, meclis salonunun girişine yapılmak istenen tadilatın kuşku uyandırdığını belirten Onuncu Köy Gazetesi’ nin haberine  rağmen kaçak tadilat çalışması devam etti.  Alınan bilgiye göre, KUDEP’in 30.07.2009 tarihli 5182 sayılı kararı ile tadilat yapıldığı belirtilmekte; ancak uygulamanın bu tadilatı kapsamadığı da bilirkişilerce de söylenmekteydi.

Coşkun; Tarihi evler gelişi güzel restore ediliyor…

Mimarlar Odası Hatay şube Başkanı Mehmet Yaşar Coşkun, tarihi evlerin, mülk sahiplerince gelişi güzel restore edilmemesi için Antakya Belediyesinin ”özel Proje Alanı” belirlemesini ve bu kapsamda çalışmalar yürütülmesi gerektiğini söyledi.

 

 
Coşkun, Antakya’daki tarihi binaların, sahipleri tarafından yapılan onarım ve tadilatlarının tahribata yol açtığını ifade etti. Turizm açısından değerlendirilmesi gereken bu yapıların yoğun bulunduğu yerlerle ilgili belediye tarafından projelendirilme çalışması yapılması gerektiğini belirten Coşkun, şöyle konuştu: “Kurtuluş Caddesi’ndeki tarihi evlerin, mülk sahipleri tarafından gelişi güzel restore edilmemesi sağlanmalı . Antakya Belediyesinin ‘özel Proje Alanı’ belirleyip buraları proje ihalesine çıkarması gerekiyor.

 

Geçmiş belediye döneminde ‘Mevzi Koruma Planı’ yapıldı, fakat organize edilemedi. Bu yüzden herkes kendi görüşüne göre bir şeyler yapmaya çalışıyor. Cadde üzerindeki tarihi binaların hepsini kafe olarak restore ederseniz amacınıza ulaşamazsınız. Bu alanların neresinde kafe, neresinde otel ve neresinde hediyelik eşya iş yeri açılacağı önceden belirlenmelidir. Mülk sahibi binayı restore edeceği zaman belediyenin belirlemiş olduğu bu projeye bakarak karar vermeli. Bu projenin hayata geçirilmesi için gerekli olan kaynak, Kültür ve Turizm Bakanlığı, valilik ya da belediye bütçesinden sağlanmalı”.

 

Coşkun, binaların çoğunda restorasyonun gelişi güzel yapıldığını savunarak, ”Antakya’da bu alanda usta yok. Bunun önüne geçmek için, ışKUR ıl Müdürlüğü ile yapacağımız protokolle, restorasyon yapan ustalara kurs vereceğiz. Taş, ahşap ve demir üzerine 4 aylık eğitimle verilecek olan kursla amaç, restorasyonun gerektiği şekilde yapılmasını sağlamak” diye konuştu.
Avrupalı turistlerin lüks otellerden çok tarihi özelliği bulunan butik otelleri tercih ettiğini kaydeden Coşkun, bu durumun değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz