Matkap: Kimse Hatay topraklarına sulanmasın…

05 Aralık 2015 Cumartesi, 19:57

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, dış basında Suriye ile ilgili çizilen haritalara Hatay’ın da dâhil edilmeye çalışıldığını ifade ederek, “Kimse Hatay topraklarına sulanmasın. Buna asla izin vermeyiz” dedi.

CHP’nin Hatay’ın İskenderun İlçe kongresine katılan Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin çok ciddi bir oyun ve tezgâhın içerisinde olduğunu ileri süren Matkap, dış basında Suriye ile ilgili çizilen yeni haritaların içine Hatay’ın da alınmak istediğini hatırlattı. Hatay’ın Suriye politikasına dâhil edilmek istendiğini vurgulayan Matkap, “Dış basına baktığımızda sürekli Hatay konuşuluyor.

Hatay’ın demokratik yapısının değiştirilmesine dönük ciddi bir çalışma var. Yeni kamplar oluşturuluyor. Ondan sonra yeni kurulan devletlere dönük acaba Hatay’da bunlara ilave edilir yeni haritalar belirlenir mi diye çabalar var. Kimse buna heveslenmesin. Hatay, Mustafa Kemal Atatürk’ün yadigârı, bizim onurumuz kimse Hatay topraklarına sulanmasın. Ciddi oyunlar planlanıyor. Buna biz izin vermeyeceğiz. Buna geçit vermeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın izlediği dış politikada yalnız kaldığını da kaydeden Matkap şunları söyledi: “İddiası şuydu; Beşşar Esad gidecek, Mısır’da da Müslüman kardeşlerle birliktelik yapacak ve kendisi bölgesel lider olacaktı. Şimdi dikkat edin karasularımızda Avrupa Birliği’nin savaş gemileri var. Savaş uçakları var. Bütün dünya şimdi burada ve kendisi de yalnız kaldı. ABD ve batılı ülkeler şu an Esad’lı yeni bir dönemi başlatıyor. Mahcup olan yere yıkılan Türkiye’nin dış politikası oldu.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz