Son Dakika
23 Mart 2018 Cuma

Maraş’ta Alevi köylerinde cihatçı kampı istemiyoruz…

04 Nisan 2016 Pazartesi, 11:49

Kahramanmaraş’ta, Alevi köylerine yakın bir alan üzerinde projelendirilen Suriyeli sığınmacılara yönelik konteyner kent ile ilgili bir açıklama yapan, HDP Defne İlçe Eş Başkanı Sultan Başaran, “stratejik bir şekilde Alevi halkının etnik dokusunu değiştirmek için o bölgeye bir Arap kemeri oluşturmayı düşünüyorlar” dedi.

GÜN SUSMA VE SİNME GÜNÜ DEĞİL MÜCADELE GÜNÜDÜR

Yirmiye yakın Alevi köyünün bulunduğu Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine yerleştirilmesi planlanan 27 bin dolayındaki Suriyeli sığınmacı için hazırlıklar sürerken, bu konudaki tepkiler de öfkeler de büyüyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan HDP Defne İlçe Eş Başkanı Sultan Başaran, “Yıllardır katliama doymayan ve sürekli katliamlarla anılan ülkemiz, bunlarla yetinmemiş olmalı ki yeni katliamların projelerini uygulamaya devam ediyor, Maraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Sivrice höyük ( Terrolar) köyüne konteynır kenti inşa ederek 27.000 Suriyeliyi yerleştirmek isteniyor” dedi.

MARAŞ SELEFİ ÇETELERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Kurulması planlanan konteynır kent için 305 dönümlük bir alan kullanılacağı bilgisini veren, bunun için de, burada yaşayan vatandaşların arazi ve yaylalarının kamulaştırıldığını söyleyen Başaran, şu bilgiyi verdi:

“Buraya yerleştirmek istedikleri mülteci sayısı çevre köylerde yaşayan Kürt alevi nüfusundan daha fazladır. Burada yaşayan vatandaşların arazilerini ve yaylalarını kamulaştırarak, selefi çetelerine peşkeş çekmeyi düşünüyorlar. İlk etapta 305 dönümlük alan kullanılarak, stratejik bir şekilde Alevi halkının etnik dokusunu değiştirmek için o bölgeye bir Arap kemeri oluşturmayı düşünüyorlar. Maraş halkı, 1978 yılındaki katliamın izlerini daha hafızalarından silmeden yeni katliamların projeleri devreye giriyor.”

GÜN MÜCADELE GÜNÜDÜR YAŞANANLARA HAYIR DEME ZAMANIDIR

Açıklamasında, “Kürt illerindeki katliam ve Suriye’deki emperyalist işgal ve cihatçı çetelerin katliamları ülkenin her yerindeki yaşam hakkımızı elimizden alıyor” diyen HDP Defne İlçe Eş Başkanı Sultan Başaran, Hatay’ın da, Suriye’deki savaşla birlikte cihatçı çetelerin kol gezdiği ve her an bir katliamın yaşanabileceği bir hale getirildiğine vurgu yaptı. Bu katliam çetelerine ve savaşa hep bir ağızdan ‘hayır’ deme zamanının geldiğine işaret eden Başaran, “Maraş halkının bir süredir yürüttüğü mücadeleyi ve Kürt Halkının katliamlara karşı direnişini buradan selamlıyoruz. Ve diyoruz ki; Ezilen bütün halklar, omuz omuza mücadele ederek ve hep bir ağızdan barışı savunarak bu katliamlara dur diyebilir. Gün, susma ve sinme günü değil mücadele günüdür. Bütün Hatay halkını, bu katliam çetelerine karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz