Maden işçilerinin yüzünün aydınlandığı günlere…

04 Aralık 2014 Perşembe, 11:58

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman 4 Aralık Dünya Madenciler Günü ile ilgili bir bilgilendirme ve anma yazısı yayımladı.
Başkan Yaman’ın açıklaması şöyle: “Madenciliğin insanlık tarihi boyunca ülkelerin gelişimi ve refah seviyesi üzerindeki rolü, maden işçilerinin döktüğü alın terinin değerini de ortaya koymaktadır. Canlarını her gün tehlikeye atarak yerin yüzlerce metre altında toprağı kazan madencilerimizin insan onuruna yakışmayan koşullarda çalıştırıldığı ülkemiz, dünyada iş kazaları sonucu can kayıplarının yaşandığı ülkeler arasında ne yazık ki üst sıralarda yer almaktadır.
Tarihinde pek çok maden kazası bulunan ve binlerce maden işçisinin hayatını kaybettiği ülkemizde kazalara karşı köklü önlemler alınmaması ve maden işletmelerinde denetimlerin sıkılaştırıldığı söylemlerinin uygulamada bir karşılık bulmuyor olması, insan hayatına verilen değeri göstermesi açısından üzücüdür. Yer altında uzun mesailer harcayan, günışığına hasret kalmış yüzlerinde endişe okunan ve kaderlerine ölümün yakıştırıldığı madencilerimizin emekleri ticari kaygılarla sömürülmekte, iş güvenliğini sağlayıcı koşulların maddi boyutu insan hayatının önüne geçmektedir.
Ülkemizde son yıllarda zarar etmekte olan madencilik sektörünün taşeron firmalar eliyle faaliyet göstermesinin sakıncaları da göz önünde bulundurularak, kalıcı çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yakın dönemde Soma’da yaşanan maden faciası ve kısa bir süre sonrasında Ermenek’te meydana gelen kaza, uygulamalar ve yaptırımlar konusunda madencilik politikamızın doğru kriterler taşımadığının önemli bir göstergesidir.
Her ne kadar madencilik sektörü bölgemizde yaygın olmasa da yitirilen her can hepimizin içini burkmaktadır. Maden işçilerimizin yüzlerinin aydınlandığı ve insan onuruna yakışır koşullarda çalışacağı günlerin umuduyla tüm maden işçilerimizin 4 Aralık Madenciler Gününü kutluyor, iş kazaları nedeniyle hayatını kaybeden tüm emekçilerimizi saygıyla anıyorum.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz