Madalya Töreni Yapıldı…

19 Mart 2014 Çarşamba, 10:13
Madalya Töreni Yapıldı…

18 Mart çanakkale Zaferi ve şehitler Günü ile Devlet övünç Madalyası ve beratı takdim töreni düzenlendi.
Törende altı şehit ve iki malule Devlet övünç Madalyası ile beratı verildi.

Antakya Kültür Merkezi Salonu’ndaki törene Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AKP Hatay Milletvekilleri Sadullah Ergin, Adem Yeşildal, CHP Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ile daire müdürleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı törende şehit yakınları ile malulen görevlerinden ayrılan gazilerin gözyaşlarına boğuldukları gözlendi.
Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Garnizon Komutanlığından Piyade Albay Salih Taşgın, “Bugün, Türk Ulusu’nun sayısız şan ve şeref destanlarıyla dolu tarihinin en parlak sayfasını oluşturan çanakkale Zaferi’ni kutlamak ve aynı zamanda aziz şehitlerimizi de en iyi şekilde anmak için buraya toplanmış bulunuyoruz” dedi.

Dünyanın en büyük donanma ve ordularının çanakkale’de durdurulmasının Türk tarihinde eşsiz bir zafer olduğunu hatırlatan Taşgın, “Türkler bu savaşta, şartlar ne kadar güç olursa olsun, vatanı için her şeyi göze alabileceğini tüm dünyaya ispat etmiştir.
çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk Milleti belirleyici bir rol oynamıştır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan bir azmin mücadelesidir.
çanakkale Savaşı’nda, milletimiz binlerce evladını şehit vermiştir.

Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir milletin kaderini değiştiren vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır” dedi.
Taşgın konuşmasının sonunda, “şehitler Günü olarak andığımız bugünde, şehitlerimiz için ne yaparsak yapalım, onların kahramanlığını bunlarla dile getiremeyiz” şeklinde konuştu.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de yaptığı konuşmada, çanakkale Zaferi sadece geçmişimize ait bir başarı olarak değil, halen sürdürmekte olduğumuz kararlı ve onurlu medeniyet yürüyüşümüzde en önemli ilham kaynaklarımızdan birisi olduğunu söyledi.
Vali Lekesiz, Zaferin milletimizin en parlak ve büyük kahramanlıklarından biri olarak müstesna bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından altı şehit ve iki malule Devlet övünç Madalyası ile beratları Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz tarafından verildi. Babalarının övünç madalyalarını alan çocukların hareketleri salonda bulunanların yüreklerini burktu.

Tören Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo ve tiyatro gösterisiyle son buldu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz