Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Lojistik Merkeze ıhtiyaç Arttı

27 Ocak 2011 Perşembe, 10:23
Lojistik Merkeze ıhtiyaç Arttı

Hatay’da ihtiyacı hissedilen lojistik merkez için mastır plan çalışmaları başlatıldı.Hatay Valiliği Basın ve Halkla ılişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Hatay’ın, Ortadoğu’ya yakınlığı, iki gümrük kapısının bulunması, ıskenderun Körfezi’nde sayıları 8’i bulan liman ve iskelelerin varlığı ayrıca kara, deniz, hava taşımacılığında gelinen nokta göz önüne alındığında Hatay’da bir lojistik merkeze olan ihtiyacın gündeme geldiği bilgisi verildi.
 
 
Hatay’da halen sanayinin planlı alanlarda oluşturulabilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda tüzel kişilik kazanan 5 adet organize sanayi bölgesinden üçünün faaliyette olduğu bildirilen açıklamada, Hatay genelinde faaliyette olan Antakya ve Payas Organize Sanayi bölgelerinde 238 bin 21 hektarlık net sanayi parselinin tamamının yatırımcıların kullanımına sunulduğu, sanayi tesislerinde ise 7 bin 504 kişini istihdam edildiği aktarıldı.
 
 Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde ise yatırımcılar tarafından yapılan arsa talebi nedeniyle, bölgenin genişletilmesi çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edilirken, bölgenin çevresinde bulunan 540 hektar alanda çalışmaların sürdüğü ilave yer seçimi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğu bilgisi verildi. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “ıskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde, arazi satın alınırken ve imar planı onay aşamasına getirildi.
 
Erzin Organize Sanayi Bölgesi’nde ise kamulaştırma ve satın alma faaliyetleri halen sürüyor. ıskenderun 2. ve Erzin Organize Sanayi bölgelerinde bulunan 236 hektarlık alanın sanayi parseline dönüştürülerek yatırıma hazır hale getirilmeye çalışılıyor. Bunların yanında il genelinde hayvancılığın geliştirilmesi için, hayvancılık üretimi ve üretim sonrası ürünlerin işlenmesi maksatlı Tarıma Dayalı Hayvancılık ıhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması etüt çalışmaları başlatıldı.
 
Hatay’da geniş ekim alanları olan zeytinciliğin geliştirilmesi, yağ ve salamura tesisleri kurulması maksatlı Zeytincilik ıhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması etüt çalışmaları, Altınözü ilçesi Enek köyü ve çevresinde devam ediyor.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz