Lice yalnız değildir…

10 Haziran 2014 Salı, 09:11
Lice yalnız değildir…

Lice’de yaşanan olayları protesto etmek için Emek ve Demokrasi Güçleri Hürriyet Caddesi üzerinde yürüyerek köprübaşında basın açıklaması yaptı.

Emek ve Demokrasi güçleri Hürriyet Caddesi istikametini kullanarak Köprübaşına yürüdü. Yürüyüş esnasında, “Bütün halklar kardeştir, Lice halkı yalnız değildir” sloganları atıldı. Grup ayrıca İmralı lehine de slogan attı.

ÖNCEL: LİCE’DE SIKILAN KURŞUNLAR ÖZGÜRLÜK TALEBİNE SIKILMIŞTIR

Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın metnini okuyan Yaşam Öncel, “Lice’de sivil halkımıza sıkılan kurşunlar demokratik çözüm sürecine sıkılan kurşunlardır. Lice’deki katliam demokratik geleceğe özgür yarınlara yapılan bir katliamdır” dedi.

AKP Hükümetini Türkiye halklarının geleceğini karartmakla suçlayan ve AKP Hükümetinin Kalekol yapım çalışmalarıyla güven vermediğini aktaran Yaşam Öncel, “Çatışmasızlıktan sonra AKP’nin yaptığı ilk iş karakol yapımına başlamak olmuştur. AKP Kürt halkının ve Türkiyeli devrimci güçlerin barış iradesine karşılık kirli savaş politikalarından vazgeçmemiştir” diye konuştu.

Lice saldırısının, Diyarbakır’da gerçekleştirilen çalıştayın ardından yaşanmasının tesadüfle açıklanamayacağını da sözlerine ekleyen Öncel, “Bu saldırıyla Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine kadar Kürt halkı ve demokrasi güçleri avutulmak istenmiştir. Direnişle bu özel savaş politikası boşa çıkarılmadığı müddetçe devletin AKP eliyle uyguladığı oyalama ve çözümsüzlük politikası sürecektir” dedi.

Hükümeti savaş kışkırtıcılığıyla suçlayan Yaşam Öncel, “Gezi’de Rojova’da direnenleri kandırılmış maşa olarak niteleyenler bilmelidir ki asıl maşa Emperyalist güçler eliyle halkın kanına girenlerdir. Ortadoğu ve Türkiye’yi halklar mezarlığına çeviremeyeceksiniz. Buradan devlet ve siyasal iktidarı bir kez daha uyarıyoruz” açıklamasında bulundu.

AKP Hükümetini yaşanan olaylardaki failleri bulmaya çağıran ve Hükümete savaş politikalarından vazgeçme konusunda uyarılarda bulunan Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi Yaşam Öncel, “Güvenlik gerekçesi bahane gösterilerek yapılan karakol ve kalekolların yapımına son verilmelidir. Her alanda Lice şehitleri sahiplenilmeli özgürlük ve barış taleplerinden vazgeçilmemelidir” şeklinde konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz