Libyalılar Nasıl Tedavi Ediliyor?..

18 Şubat 2012 Cumartesi, 11:39
Libyalılar Nasıl Tedavi Ediliyor?..

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Libyalı hasta guruplarının ülkemizde nasıl tedavi olduklarına ilişkin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a soru önergesi sundu.
 
Ediboğlu sunduğu soru önergesinde, bir ay önce, Libya iç savaşında çatışan kişiler olarak bildirilen, ancak daha sonra her türlü hastalığı olan, hatta doğumsal anomalilerden ufak yaştaki yanık sekellerine kadar geniş bir hasta grubunun ülkemiz kamu ve özel hastanelerinde tedavi olduklarını belirterek şöyle devam etti; “Libya’lı olduğu bilinen bu hasta grupları hangi kriterlere göre ülkemizde tedavi olmaktadırlar? Alınan bilgiler yakın zamanda geçirdikleri kaza ve yaralanmalar dâhil her türlü hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavilerini kapsadığı yönündedir.
 
 Bu bilgiler doğru mudur? Hasta olarak kabul edilen söz konusu kişilerin, gerekmediği halde, endikasyonlar zorlanarak özel hastanelerde tedavi gördüğü bilinmektedir.
 
 
Bu kişilerin konaklama ve iaşe bedelleri kimler tarafından karşılanmaktadır? Genelde cerrahi girişim istekleri ile yatarak opere edilen ve tedavi bedelleri oldukça önemli rakamlara ulaşan bu kişilerin tedavi ücretleri kim tarafından ve nasıl ödenmektedir?
 
 
 
Dil sorunu nedeni ile oldukça fazla sayıda görevlendirilen tercümanların parası da bu tedavi ücretlerine dâhil midir? Libya Elçiliği ile bu konuda herhangi bir anlaşma yapılmış mıdır veya Libya Devleti’nin ülkemizde bankalarda el konulan paralarından mı bu masraflar karşılanmaktadır? Bu süreç ne zamana kadar devam edecektir? Söz konusu kişiler için bu güne kadar harcanan para miktarının toplamı ne kadardır?Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz