Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Libyalı Yaralılar Hatay’da …

16 Aralık 2011 Cuma, 09:09
Libyalı Yaralılar Hatay’da …

Libya’da yaşanan savaşta yaralanan ve ülkelerindeki tedavileri yarım kalan 45 kişi ile 8 refakatçisi, ıskenderun’daki özel bir hastanesin girişimleri sonucu tedavi edilmek üzere uçakla Hatay’a getirildi
 
 
Libya’da Kaddafi rejimini sona erdiren çatışmalarda yaralanan ve ülkelerindeki tedavileri yarım kalan 45 muhalif ile 8 refakatçi, özel ıskenderun Gelişim Hastanesinin girişimleri sonucu tedavi edilmek üzere uçakla Hatay’a getirildi.
 
özel ıskenderun Gelişim Hastanesi sahibi Metin Yıldız’ın, Libyalı bir iş adamıyla görüşmesi sonucu, ülkede uzun süre devam eden çatışmalarda yaralanan ve halen iyileşme sağlanamayan kişilerin tedavisi için çalışma başlatıldı.
 
 
Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonunda özel bir uçak kiralayan Yıldız, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 45 yaralı ile 8 refakatçinin Hatay’a getirilmesini sağladı.
 
 
Libya’nın başkenti Trablus’tan önce Tunus’a, oradan da Hatay’a getirilen yaralılar, Hatay Havaalanında hastane yetkilileri tarafından çiçeklerle karşılandı.
 
 
 Yaralılardan Remzi Naif, yaptığı açıklamada, yaklaşık 3-4 ay önce ülkesindeki çatışmalarda yaralandığını ve Trablus’ta tedavi altına alındığını belirterek, yaşanan çatışmalardan dolayı Libya’daki hastanelerin elverişsiz koşullarda hizmet verdiğini bu nedenle de tedavisinin yarım kaldığını söyledi.
 
 
Türkiye’deki bir hastaneden gelen talep üzerine yetkililerin kendisi ile birlikte çok sayıda yaralıyı Türkiye’ye gönderdiğini vurgulayan Naif, ”Tedavi olduktan sonra tekrar ülkeme döneceğim. Burada olduğum ve iyileşeceğim için çok mutluyum. Türkiye’ye teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
ıskenderun Gelişim Hastanesi Destek Hizmetleri Müdürü ısmail Kozak da, çatışmalarda yaralanan, ancak henüz iyileşemeyen kişileri hastanelerine transfer ettiklerini bildirerek, şunları kaydetti:
 
 
”Bu yaralıları, hastanemizde kendi imkanlarımızla iyileştireceğiz. Bugün toplamda 53 hasta ve refakatçisi geldi. Doktorlarımız gerekli tetkikleri yaptıktan sonra yaralılara gerekli tedaviyi uygulayacak. Misafirlerimizin ne kadar süre burada kalacağı henüz belli değil. Ama kendilerini hastanemizde en iyi şartlarda ağırlayacağız. Böylesi bir çalışmanın devamı da gelecek.”
 
 
Havalanındaki pasaport işlemlerinin ardından hastaneye ait otobüslere bindirilen Libyalılar, ıskenderun’daki hastaneye gitmek üzere yola çıktı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz