Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Lekesiz Sera Açılışı Gerçekleştirdi…

24 Haziran 2011 Cuma, 09:43
Lekesiz Sera Açılışı Gerçekleştirdi…

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hassa ‘da muz serası açılışı gerçekleştirdi. Lekesiz, Hassa ılçesi Akbez Beldesi Pınarbaşı mevkisinde, girişimci M.Nuri Gündoğdu’ya ait çiftlikte muz serası açılışında yaptığı konuşmada, Hatay’ın yaş sebze ve meyve konusunda Türkiye’de pilot illerden birisi olduğunu söyledi.
 
Tarımsal ürünlerin sulanması konusundaki sorunların yeni yapılan barajlarla giderildiğine dikkati çeken Lekesiz, şöyle devam etti:
 
”Planlı ürün ekimi sayesinde çalışanların yüzde 29’u tarımda istihdam ediliyor. Ekonomideki payı ise her 100 TL’de 20 TL’dir. Artık eskisi gibi rastgele ve geleneksel usulle yapılan bir tarım sona erdi. Günümüzde tarım bilimsel olarak yapılıyor.
 
 
Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı ile Hatay ılinin tarım haritasını çıkarıldık. Nerede, hangi ürün daha yararlı olur onun çalışmalarını yapıyoruz. Ayrıca eskiye oranla çiftçimizde bilinçlendi”
 
 
Hassa Kaymakamı Harun Başıbüyük, girişimci işadamı Nuri Gündoğdu’nun ilçe ekonomisine katkılarından dolayı teşekkür etti.
 
 
Tarım ıl Müdürü Bestami Zabun, Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Plan hakkında bilgi verdi. Girişimci Gündoğdu, 6 aylık kısa süre içinde 120 dekarlık arazide 8 çeşit ürün elde ettiğini, 10 dekarlık muz serasında 3 bin 200 muz ağacının bulunduğunu, ayrıca altın çilek, böğürtlen, ahududu ve nektarin çeşitleri yetiştirdiğini kaydetti.
 
 
 
Konuşmalardan sonra Vali Lekesiz, muz serasının açılışını gerçekleştirdi. Etkinliğe, Belediye Başkanı Mehmet Karataş, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sedat Serçe ve diğer yetkililer katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz