Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Lazkiye’de Dünya barışı mesajları…

09 Nisan 2010 Cuma, 13:07
Lazkiye’de Dünya barışı mesajları…

 
ULUSLARARASI çukurova Sanat Günleri’nin (UçSG) dördüncüsü Suriye’nin Lazkiye kentinde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Lazkiye kültür merkezinde gerçekleşen etkinlikte barış için şiirler okundu, türküler söylendi. Türk şairler en güzel şiirlerini okurken, Türk sanatçılarda en güzel türkülerini okuyarak Suriye ile Türkiye arasındaki varolan kültür köprüsünü sağlamlaştırdılar.Lazkiye Kültür Merkezi’nde düzenlenen töreni edebiyat öğretmeni Esra ünal sunarken, Süha Kıyak ile çukurova üniversitesi ılahiyat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Musa Alp tercüme etti.
Törene Lazkiye Milletvekili Selim Abbud, Hatay ıl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden şube Müdürü Emel Polat, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası yönetim Kurulu üyesi Sami Ekşi, Antakya, Adana, Mersin ve ızmir ve Lazkiye’den şairler, yazarlar, sanatçılar, gazeteciler ve davetliler katıldı. 
 
Yiyeğnoğlu: Bu yılki etkinliğimizi de barışa  adadık
Açılış töreninde UçSG Genel Koordinatörü çetin Yiğenoğlu, çukurova’nın dünya tarihinde en çok savaş gören bölge olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, doğu Akdeniz’in, ulusları, halkları güçsüzleştirip darmadağın edecek yeni karanlık gelişmelerin tehdidi altına girdiğini savundu. Etnik bölünme tehditleriyle bölge halklarının geleceğinin karartılmak, demokrasi özlemlerinin yok edilmek istendiğini belirterek, “ABD’nin Irak’tan çekilme sürecinin başlayacağı önümüzdeki dönem ne yazık ki bu nedenle aydınlık görünmemektedir. Geleceğimizi karartmak isteyenlerin kirli hesaplarına sanatın aydınlığıyla karşı koyma, direnebilme gücü bulmak için bu yılki etkinliğimizi de barışa  adadık. Emperyalizmin böl-parçala-yönet oyununa karşı en azından sanat alanında bir duruş göstermek, sevgiyi, kardeşliği, kültürel birlikteliği koruyup geliştirmek amacıyla etkinliğimizi bölgeselliği aşacak, şekilde düzenledik. Suriye ve Türkiye’de gerçekleştirilecek etkinliklerle, bölgemizde birçok ülkeden gelen sanatçıyı ağırlıyoruz. Bu kadar büyük bir organizasyonun dünyada ilk olduğunu düşünüyoruz. Sanat günlerini önümüzdeki yıl Doğu Akdeniz’de yer alan 7 ülkede gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.
 
Karasu: Köreltilen edebiyatın ince ve derin sesini insanlara duyurmayı hedefliyoruz
Etkinliklerin Türkiye yazarlar Sendikası Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu da sanat günlerinin savaşa karşı barış kültürün yerleştirmeyi amaçlayan bir takım etkinliklerden oluştuğunu kaydetti. Etkinliklere çok sayıda sanatçının katıldığını vurgulayan Karasu, “Barışı tehdit eden her türlü girişime insan hayatı adına karşı çıkmak en temel yükümlülüğümüzdür. Sanat günleri kapsamında yaşadığımız dünyada git gide köreltilen edebiyatın ince ve derin sesini insanlara duyurmayı hedefliyoruz. Etkinliklerimize destek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Cabbur: Etkinlikler sadece bölgeye değil, dünya barışına katkı sağla
Türkiye ile Suriye arasında önemli bir kültür köprüsü oluşturulduğunu ve iki ülkenin bu köprü sayesinde birbirine sıkı sıkıya bağlandığını belirten Lazkiye Arap Yazarlar Birliği Başkanı Züheyr Cabbur ise etkinliklerin sadece bölgeye değil, dünya barışına katkı sağladığını kaydetti. Etkinlikler sayesinde iki ülkenin sanatsal köklerine ulaştığını vurgulayan Cabbur, Türk müziği ile başlayan etkinliklerin, 10 Nisan’da Mersin’de Arap müziği dinletisiyle son bulacağını söyledi.
 
Barış için şiirler ve türküler okudular
Etkinlikte şairler Ayten Kural ile ümit Yaşar Işıkhan da kendi şiirlerinden  örnekler okudu. Davetliler kardeşliği ve dostluğu pekiştiren etkinlikte şairleri beğeni ile dinledi ve bol bol alkışladı.
 
Ercan Gökhan kardeşler türkü ziyafeti çekti
Konuşmaların ardından etkinliğe ızmir’den katılan ikiz kardeşler Gökhan-Ercan çağıran sahne aldı. çağıran kardeşler, sözleri Türkçe ve Arapça olan türküler ile, Filistin için sözlerini yazdıkları ve besteledikleri ‘Barış’ adlı özel türküyü söyleyerek başladıkları mini konserinde, farklı yörelerin türkülerini sundu.
 
Mehmet Atiley’da etkinliğe renk kattı
Gecede ayrıca Antakya Halk ozanı Turabi lakaplı Mehmet Atilay da sahne aldı. Turabi’nin söylediği türküler Suriyeli ve Türk konuklar tarafından büyük beğeni topladı. Katılımcılar tüm sanatçıları büyük beğeniyle izledi.
çukurova Sanat Girişimi’nin eşgüdümünde, proje destekçiliğini Altınkoza A.ş. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı etkinlikler, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Arap Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliği’nin katılımıyla 2 ülkede eş zamanlı olarak 13 merkezde düzenleniyor. Etkinliklere 17’si yabancı 113 yazar, şair, ressam, müzisyen, fotoğrafçı ve akademisyen katılıyor. UçSG etkinlikleri kapsamında ‘Dilim zenginliğimdir’ temasının işlendiği 116 etkinlik yapılacağı bildirildi.
 
 
 
 
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz