Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Kuyumcular yok olabilir!..

27 Şubat 2013 Çarşamba, 17:10
Kuyumcular yok olabilir!..

Büyük sermayeli bankaların altın işine girmelerinin, küçük sermayeli kuyumcuyu yok edeceğini söyleyen Antakya Kuyumcular Odası Başkanı Serdar Güven, bankaların kuyumculuk işine el atmalarını gazetemize yorumlayarak, “Bankaların 5-6 yıl önce kuyumculara altın kredisi vermeleri ile başlayan süreç, yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması ile devam etti. Yastık altı altınının ekonomiye kazandırılmasının esasen bir sakıncası yoktu ancak asıl sorun bu altınların değer tespiti yapılırken yaşandı. Bankalar vatandaşın elindeki altınları değerinden düşük fiyatlara aldı. Bunun üzerine ıstanbul Kuyumcular Odası’nın önderliğinde ‘Altınınızın Gerçek Değerini Kuyumcunuza Kontrol Ettirin’ kampanyası başlatıldı. 
 
 
Bankalar daha sonra da Cumhuriyet altını-alım satım işine soyundular. Bunun üzerine yasanın çıkmaması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) başvurduk ama maalesef yasa çıktı ve bankalar da kuyumcu gibi altın alım satım işi yapmaya başladı. Kuyumcu Odaları ve Dernekleri; 19 şubat tarihinde Ankara’da yaptıkları eylemde BDDK’nın önüne siyah çelenk koyarak BDDK’nın kararını protesto ettiler. Bu eylemde kuyumculuk yapan bankaların post cihazlarını kullanmayacağımızı beyan ettik.
 
 
Kuyumcu esnafı rekabet piyasasında çok düşük kar oranı ile ayakta kalmaya çalışıyor. Büyük sermaye sahibi bankaların bu işe girişmesiyle mağdur olduk. özellikle Antakya Kuyumcu Esnafı çok küçük karlarla çalışmaktadır. Antakya esnafı düşünüldüğü gibi çok büyük karlarla iş yapmamaktadır. çoğunun sermayesi çok düşüktür” açıklamalarında bulundu.
 
ALTIN HALA YATIRIM ARACIDIR
 
Başkan Güven, altın fiyatlarının düşük olması ile ilgili ise şu değerlendirmeği yaptı: “Piyasalarda dalgalanmalar her zaman olabilir. Son dönemlerde aşağı doğru giden piyasa son 1-2 günde hafifte olsa yeniden yükselişe geçti. Her şeye rağmen altın son yıllarda en yüksel prim getiren yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz